Необичаен Разпети петък за католиците, гледат литургиите по телевизията

Парижката катедрала "Нотр Дам" за кратко оживя за тържествената служба днес

Новини
17:39 - 10 Април 2020
1600
Необичаен Разпети петък за католиците, гледат литургиите по телевизията

Католиците по света посрещнаха Разпети петък у дома, гледайки религиозните служби по телевизията, вместо да се съберат в храмовете. В същото време правителствата са поставени под засилващ се натиск да възобновят работата на някои сектори и да предотвратят още икономически сътресения, предизвикани от епидемията Covid-19, информира "Асошиейтед прес", предаде БНР.

Основните религиозни изповедания провеждат религиозните си служби чрез излъчване на живо по телевизията или онлайн. Други организират литургии, при които хората могат да останат в колите си.

В Париж, опустошената от пожар катедрала "Нотр Дам" за кратко оживя. Броени дни преди годишнината от разрушителния пожар на 15 април миналата година, който разруши култовичасти от храма, архиепископът на френската столица проведе литургия за Разпети петък, която бе предавана на живо.

Броят на жертвите на заразата в света вече приближава 100 000, като потвърдените случаи са над 1,6 милиона, по данни на американския университет "Джон Хопкинс". Реалните числа обаче вероятно са много по-високи заради ограниченото тестване, различните правила в отделните страни за регистриране на починалите и прикриване на информация от някои правителства.

Наред с човешката цена пандемията доведе и до големи загуби за икономиката. Ръководителката на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева предупреди вчера, че световната икономика върни към най-тежката рецесия от Голямата депресия през 30-те години на миналия век. Международната организация на труда оценява, че само през второто тримесечие на годината могат да бъдат загубени 195 милиона работни места на пълно работно време.

В Европа след седмици на ожесточени спорове 19-те страни от еврозоната договориха разходи от 550 млрд. долара за смекчаване на икономическите сътресения.

Една след друга страните удължават карантинните мерки, продължаващи вече седмици, а правителствата са оставени под натиск да смекчат ограниченията за ключови компании и икономически сектори.

Испанското правителство обсъжда създаването на фонд от 20 млрд. евро в подкрепа на малките и средни компании и самонаетите лица. След двуседмично замразяване на всички икономически дейности, които не са от първостепенно значение, заводи и строителни площадки в Испания ще могат отново да заработят в понеделник, макар че училищата, повечето магазини и офиси ще останат затворени.

Испанските власти изразиха увереност, че плановете да се позволи на работниците да се върнат в заводите и на строежите няма да причинят значително увеличаване на заразените с Covid-19.

Според някои експерти обаче смекчаването на мерките е преждевременно.

В Италия браншови организации в региони, откъдето идват 45 процента от националния брутен вътрешен продукт, призоваха правителството да смекчи ограниченията за несъщестените производства, наложени преди две седмици.

Организации от Ломбардия. Емилия Романя, Пиемонт и Венето предупредиха, че ако промишлеността в тези региони не бъде рестартирана, Италия рискува да спре окончателно двигателя на икономиката си. Политици и здравните власти обаче настояват да не се разхлабват мерките за социална дистанция през великденските празници.