Нещо става в Ботсвана: Над 400 слона измряха мистериозно

Над 400 мъртви слона са забелязани в Ботсвана, като причината за смъртта им остава неясна вече близо три месеца, алармираха местните природозащитници. Труповете са забелязани край водоеми, за други животни смъртта е настъпила внезапно, като преди това се докладва за забавени движения и постепенна загуба на моторни умения. Това навежда учените на мисълта, че става дума за токсично вещество с влияние върху нервната система.
Живите слонове в околността изглеждат доста слаби физически, някои от тях се движат само в кръг, без да могат да променят посоката си, споделят свидетели пред Си Ен Ен, което намеква за проблеми в мозъчната функция на животните. Смъртоносният проблем не е засегнал други видове в страната.
Ботсванското правителство изследва проби от починалите животни, но все още не е излязло със становище за причината за смъртта им.
Труп на мъртъв слон в африканската държава
Необичайно високата смъртност е забелязана още в началото на май и експертите не помнят друг път слоновете да са измирали така масово от мистериозна причина. Ботсвана е дом на около 130 000 африкански слонове, повече от всяка друга държава в Африка. Делтата на Окованго в северна Ботсвана, където са забелязани труповете, приютява около 10% от популацията на слонове в страната.
През 2019 г. Ботсвана премахна забраната за лов на слонове на територията си и си навлече световно недоволство. Някои природозащитници не изключват причината за масовото измиране да е точно лов, но това е малко вероятно, предвид че бивните все още стоят на труповете. Това обаче може да се окаже проблем в бъдеще, тъй като телата стоят несъбрани вече месеци и близо 700 бивни са „магнит за бракониери“, коментират от природозащитната организация „National Park Rescue“, базирана във Великобритания.
Поглед от въздуха към един от над 400-темъртви слонове в Ботсвана
Разглежда се и теорията животните да са заразени със специфичен паразит или дори коронавирус. Изключва се болестта да е антракс. Докато опасността остава неясна, проблемът има потенциал да се превърне в заплаха за общественото здраве, предупреждават природозащитниците. Към Африка вече отпътуваха няколко международни екипа зоолози и ветеринари, които да помогнат на местните власти в проучванията.
Африканският слон е със статут „уязвим“ в червената книга на Международния съюз за защита на природата.
След като встъпи в длъжност в края на 2019 г. ботсванският президент Мокветси Масиси обеща, че ще декриминализира лова на слонове и ще постави нуждите на сънародниците си пред това как западните цивилизации разглеждат животните. Първият лиценз за законен лов на слонове в Ботсвана е издаден през февруари 2020 г., съобщава Би Би Си.