НЕВЕРОЯТНО: Фирма за парфюми обра първите точки по ПВУ

Флоргарден ЕООД спечели финансиране от Брюксел за близо 150 бона, ето кои са и останалите на върха

Общество
20:04 - 17 Януари 2023
9314
НЕВЕРОЯТНО: Фирма за парфюми обра първите точки по ПВУ

Фирма за парфюми и компания, оперираща в автомобилната индустрия, обраха точките по първите одобрени от Плана за възстановяване и устойчивост от новия програмен период на ЕК, стана ясно от справка на Lupa.bg в единния регистър на Министерството на иновациите и растежа. От ведомството на служебния му шеф Александър Пулев изнесоха графиките за първите одобрени проекти. 

Най-много точки от всички 9 сегмента - на микро, малки и средни предприятия, кандидатствали за европейско финансиране, са получили 2 - съответно парфюмерийната с 54,5 и на върха на класацията - с 55 точки - компанията за аутсорсинг на високотехнологичен монтаж на електронни компоненти СЕМ, базирана край Велико Търново. 

Първата ще получи общо 136 хиляди лева, а втората - 450 бона, стана ясно още от справка. Прави впечатление обаче, че "Флоргарден ЕООД" е представена чрез друго име на собствениците в интернет пространството - брандът е "Парфен" и оперира в повечето столични молове. 

Според официалната му страница фирмата внася аромати от Франция и произвежда над 350 в завода си в Елин Пелин. В нея работят 50 служители и един парфюмерист. 

Останалите, класирани на първите места за финансиране, са земеделски производител от Хасковско, фирма за обработка и търговия на каучукови изделия, включително за настилки за детски площадки и ай ти компании. 

Областите София (град и област с общо 304 одобрени проекта), Пловдив (145 проекта), Стара Загора (54 проекта), Пазарджик (38 проекта) и Русе (49 проекта) ще получат най-голяма финансова подкрепа по първата процедура от Плана за възстановяване – „Технологична модернизация“. Мярката е по линия на Министерството на иновациите и растежа и е за обновяване и модернизация на техническия парк на малки и средни предприятия у нас.

В оценката бяха включени 2423 проектни предложения за заявена над 620 млн. лв. безвъзмездна помощ. От тях печелившите са 953 проекта, които ще бъдат финансирани с 260 млн. лв. По процедурата се кандидатстваше между 22.07.2022 г. и 21.09.2022 г.

За микропредприятия общата безвъзмездна сума може да бъде до 180 хил. лв., за малки предприятия е до 350 хил. лв., а за средни – до 700 хил. лв. Средствата са за ново оборудване, техника, машини и софтуер. Съфинансирането е до 50%. По мярката от ПВУ в българския бизнес ще бъдат инвестирани общо 260 млн. лв.

Над 10 млн. лв. финансиране ще получи и всяка от областите Благоевград (за 38 проекта) и Варна (за 47 проекта), а малко над 9 млн. лв. – Бургас, където класираните проекти са 32. Проектите на фирми в област Габрово (30 проекта) ще бъдат финансирани с около 8 млн. лв.

Няколко от областите като Кюстендил (14 проекта), Добрич (15 проекта), Шумен (25 проекта), Велико Търново (16 проекта), Враца (17 проекта), Плевен (15 проекта) и Хасково (15 проекта) ще бъдат финансирани с между 4 млн. лв. и 5,5 млн. лв. (сумарно за област) според класирани проекти.

В областите Сливен, Търговище, Ловеч, Монтана, Кърджали и Смолян първите финансирани фирми по Плана за възстановяване вземат (сумарно за всяка от областите) между 2 млн. лв. и 3,5 млн. лв. Във всяка от тези области са одобрени за финансиране между 10 и 15 проекта.
 
В Област Разград подадените проектни предложения са едва 8, но средствата, които ще се получат за осъществяването им са над 3 млн. лв. От област Видин са класирани 3 проекта за около 1 млн. лв.

Процедурата „Технологична модернизация“ бе насочена към микро-, малките и средни предприятия, а документите се подаваха изцяло онлайн през системата ИСУН 2020.

Списък с предложените за финансиране проекти.