НОИ призна: 31,3% от новите пенсионери са ощетени
Социалният министър твърди, че за 56,8% промените ще доведат до по-високи пенсии
31,3% от новите пенсионери ще имат по-нисък индивидуален коефициент и по този начин ще получат значително по-ниска пенсия вследствие на промяната в правилата в изчисляването от тази година. От това НОИ ще спести около 9 млн. лева в рамките на тази календарна година, показват предварителните резултати от анализ на института.
От тази година в пенсионната формула вече се пресмята само осигурителният доход на кандидата за пенсия, натрупан след 1 януари 2000 г. При пенсионната реформа от 2015 г. се реши от началото на 2019-а да отпаднат трите най-добри години преди 1997 г., а миналата година при обсъждането на бюджета на НОИ за тази година, се взе решение да отпаднат и годините до 2000 г. НОИ е направил предварителен анализ въз основа на данни за 67 881 осигурени лица, на които е изпратил уведомителни писма, че им предстои да навършат изискуемите години за пенсия през 2019 г.
Изключването на доходите за 1997, 1998 и 1999 г. и налагането на ограничение върху крайната стойност на индивидуалния коефициент води до увеличение в размера на индивидуалния коефициент за 56,8% от обхванатите лица, без промяна остават размерите на индивидуалния коефциент на 11,9%, а при 31,3% се получава намаление в индивидуалния коефициент, посочват от НОИ в предварителен анализ. Така ощетени биха били около 21 000 нови пенсионери.
От осигурителния институт посочват, че се очаква в бъдеще делът на негативно засегнатите да намалява. Предварителният анализ на данните сочи, че общият ефект от прилагането на промените е увеличение с 0.3% на средния индивидуален коефициент на хората, които биха могли да се пенсионират през 2019 година. Средното увеличение на индивидуалния коефициент е 4.3%. А средното намаление за хората с по-нисък индивидуален коефициент е 8.3%.
Социалният министър Бисер Петков смята, че новата пенсионна система е справедлива
В понеделник социалният министър Бисер Петков съобщи, че се прави по-детайлен анализ на отражението в промяната на пенсионната формула върху новите пенсии. В отговор на питане дали след обсъждането е възможно да има гратисен период за прилагането на промените, министърът припомни, че имаше гратисен период за промяната, приета през 2015 г. за отпадането на трите най-добри години от последните 15 преди 1997 г. Тогава бе решено те да отпаднат, но промяната влезе в сила от 2019-а. През 2018 г., когато се подготвяше бюджетът за държавното обществено осигуряване за 2019 година, постъпи предложение от НОИ да се разгледа възможността да отпаднат и трите години от 1997 до 2000 година, като този вариант е обсъждан и 2014 г. по време на работата на консултативния съвет по пенсионна реформа. Аргументите при последното обсъждане са свързани с това, че от 2000 г. се въвежда максималният осигурителен доход, припомни министърът.