Нов борд поема управлението на ВМЗ "Сопот"
Нов борд на директорите предстои да поеме ръководството на ВМЗ ЕАД – Сопот. Неговото вписване в Търговския регистър е въпрос на дни, а заедно с това ще бъде приключена и процедурата по назначаване на нов изпълнителен директор.
Досегашното ръководство, представлявано от петчленен Съвет на директорите и изпълнителен директор инж. Иван Гецов е подало оставка, съобщава „Марица“, позовавайки се на свои източници.
Новината не е оповестена официално нито от Държавната консолидационна компания, която е принципал на ВМЗ ЕАД, нито от Министерството на икономиката и индустрия, което одобрява тези промени.
Въпреки това обаче е ясно, че начело на най-голямото държавно предприятие от военно-промишления комплекс на България ще се върне инж. Иван Стоенчев. За поста са били обсъждани още две имена – на инженер, специалист по военното производство, кадър на ВМЗ, и на военен пенсионер от София.
През последните десетина години Иван Стоенчев и Иван Гецов няколко пъти сменят местата си на директорския стол във ВМЗ.
Последната рокада е през 2024 г., когато инж. Иван Стоенчев внезапно хвърля оставка, като причините за това отново не станаха публично известни. Веднага за изпълнителен директор бе назначен инж. Иван Гецов, който от 2015 г. досега също няколко пъти е оглавявал ВМЗ.
В биографията на оръжейния гигант инж. Стоенчев и най-дълго управлявалият изпълнителен директор.
От десетина години ВМЗ е във възход, а от началото на войната в Украйна предприятието вдига многократно приходите.
Към момента обаче, според работещи в завода, работата е намаляла.
Смяната на ръководството става броени дни след като приключи ревизия на Агенция Държавна финансова инспекция във ВМЗ. Тя бе поискана прокуратурата. Докладът вече е върнат при държавното обвинение. Дали обаче рокадата във ВМЗ е свързана с резултатите от тази проверка или мотивите са други, ще стане ясно вероятно по-късно.