НОВО ПРОУЧВАНЕ: 7000 крачки дневно удължават живота

Хората, които правят 7000 крачки на ден, имат значително по-нисък риск от широк спектър сериозни здравословни проблеми, сочи най-голямото проучване на доказателствата.
Най-широко популяризираната цел за хората, които следят броя на крачките си, е 10 000, но според някои източници тази цифра произхожда от маркетингова кампания от 60-те години на миналия век за японски крачкомер, предаде АФП.
За да намери по-научна цел, международен екип от изследователи прегледа 57 предишни проучвания, обхващащи 160 000 души.
Резултатите, публикувани в списанието Lancet Public Health, показват, че ходенето на 7000 крачки на ден намалява почти наполовина риска от преждевременна смърт от всички причини в сравнение с 2000 крачки.
Проучването разгледа и здравни проблеми, които досега не са били обхванати от изследвания на броя на стъпките.
Изминаването на 7000 стъпки на ден е свързано с намаляване на риска от деменция с 38%, депресия с 22% и диабет с 14%.
То е свързано и с по-ниски нива на рак, въпреки че изследователите предупреждават, че това се основава на по-малко доказателства.
„Не е необходимо да правите 10 000 крачки на ден, за да получите значителни ползи за здравето“, заяви Пади Демпси, съавтор на проучването и медицински изследовател в Кеймбриджкия университет.
„Най-големите ползи се постигат преди 7000 крачки, а след това те имат тенденция да се стабилизират“, каза той.
Макар че скоростта на хората варира значително, 7000 крачки се равняват на около един час ходене през деня.
Демпси подчерта, че хората, които вече правят 10 000 или повече крачки, трябва да продължат в същия дух.
Но той имаше послание за хората, които може да намират 7000 крачки за трудни: „Не се обезсърчавайте“.
„Ако правите само 2000–3000 крачки на ден, поставете си за цел да добавите още 1000 крачки. Това са само 10–15 минути леко ходене през деня“, каза експертът.
Андрю Скот, изследовател в Университета в Портсмут, който не е участвал в проучването, каза, че „това показва, че като цяло повечето винаги е по-добре“.
„Хората не трябва да се фокусират прекалено много върху цифрите, особено в дни, в които активността е ограничена“, добави той.
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва поне 150 минути умерена до интензивна физическа активност седмично. Според СЗО почти една трета от хората по света не достигат тази цел.