Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати

Стареенето на мозъка може да се е ускорило по време на пандемията, дори при хора, които не са боледували от COVID-19, според ново проучване.
Използвайки мозъчни сканирания от много голяма база данни, британски изследователи установиха, че по време на пандемичните години 2021 и 2022 мозъците на хората са показали признаци на стареене, включително свиване. Това се посочва в доклад, публикуван в Nature Communications.
Хората, които са се заразили с вируса, също са показали дефицити в определени когнитивни способности, като скорост на обработка и умствена гъвкавост.
"Ефектът на стареенето бил най-изразен при мъжете и хората от по-неблагоприятни социално-икономически среди", заяви първият автор на проучването, Али Реза Мохамади Неджад, изследовател в областта на невроизображенията в Университета в Нотингам.
„Това показва, че здравето на мозъка не се определя само от заболявания, но и от житейски преживявания", обяснява той.
Изследователите установяват, че има ускорение на стареенето с 5,5 месеца, което е свързано с пандемията. Средно разликата в стареенето на мозъка между мъжете и жените е малка – около 2,5 месеца.
„Все още не знаем точно защо, но това съответства на други проучвания, които сочат, че мъжете може да са по-засегнати от определени видове стрес или здравословни проблеми", казва Мохамади Неджад.
Мозъкът се свива с напредването на възрастта. Когато сивото вещество се свива преждевременно, това може да доведе до загуба на паметта или проблеми с преценката, въпреки че проучването за пандемията не показва дали хората със структурни промени в крайна сметка ще развият когнитивни дефицити.
Проучването не е било предназначено да определи конкретни причини.
„Но е вероятно, че натрупаният преживян опит от пандемията – включително психологически стрес, социална изолация, смущения в ежедневието, намалена активност и благосъстояние, е допринесъл за наблюдаваните промени. В този смисъл самият период на пандемията изглежда е оставил следа в мозъците ни, дори и при липса на инфекция", каза Мохамади Неджад.