НС на 1-во четене: Шефовете в БНБ няма да дават оставки, ако стават служебни премиери
Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка. Промените трябваше да позволят управителят или подуправителите да подават оставки при съгласие да бъдат назначени за служебен премиер по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията.
Предложението има за цел да гарантира независимостта на Централната банка в съответствие с европейските изисквания.
Промените бяха подкрепени само от 33 народни представители от ПП-ДБ, като 93 депутати от "Възраждане", "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", МЕЧ гласуваха против, а депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС-ДПС и ИТН се въздържаха.
Дебатът продължи повече от час и беше предимно не по темата, а изпълнен с нападки между политическите сили. Предимно между "Възраждане" и БСП-Обединена левица, които си размениха ожесточени реплики с обвинения за позиции и кой точно спазва обещания, следва политически и идеологически принципи.
Заряд на дебата в пленарна зала бе даден още преди да се пристъпи към точка първа, именно промените в закона за БНБ, когато с декларация на "Възраждане" бе обявено националното предателство и предателство, което се извършва спрямо интересите на българския народ с решенията и действията, които ни приближават към Еврозоната. Костадин Костадинов повтори тезите от парламентарната трибуна за гибелния характер на еврочленството ни, безсмислието да влизаме в съюз, който се разпада, насилственото вкарване на страната в Еврозоната, диктувано от чужди сили на "евроатлантически еничари", "наведени лакеи" и т.н. В тезите си Костадин Костадинов стигна дори до там да заяви, че МВФ и валутният борд, в който е страната ни, е доказал себе си механизъм, който трябва да остане.
Активни бяха от "Възраждане" и в дебата по промените в Закона за БНБ, където обаче влязоха повече в спор с БСП-Обединена левица за разпределяна на избиратели. "Това е поредната стъпка към отнемането на нашия национален суверенитет", заяви Димо Дренчев от трибуната. Лидерът на партията Костадин Костадинов използва случая, за да разкритикува останалите партии, обвинявайки ги в "предателство" и неспособност да защитават националните интереси.
Срещу критиките на Драгомир Стойнев и Атанас Атанасов от БСП, че "Възраждане" разпространяват лъжи и популизъм, Цончо Ганев и Костадин Костадинов от "Възраждане" обвиниха червените депутати, че са предатели спрямо избирателите и "лява кръпка на дясна каруца".
Делян Добрев от ГЕРБ подчерта, че предложението е техническо и касае конкретни правомощия, а не обща дискусия за въвеждането на еврото.
,,Не бива да се отклоняваме от темата. Този законопроект не е свързан с приемането на еврото, както някои твърдят", заяви Добрев.
Подобна позиция изразиха и представители на "Продължаваме промяната - Демократична България", които също обвиниха "Възраждане" в популизъм и разпространение на фалшива информация.
ДПС-НН също не подкрепи законопроекта. Йордан Цонев заяви, че подобни изменения не са нужни, тъй като няма да допринесат за подобряване на управлението на БНБ. "Този законопроект не решава реалните проблеми в системата и само създава излишно напрежение", коментира Цонев.
Снимка: Агнес Методиева