НС ще бори колекторските фирми с 3 законопроекта за несъстоятелност на физическите лица

Хората фалират масово с дългове под 10 000 лева, обясни адв. Христо Расташки

Новини
16:04 - 03 Април 2025
1108
НС ще бори колекторските фирми с 3 законопроекта за несъстоятелност на физическите лица

Народното събрание одобри на първо четене три законопроекта за несъстоятелност на физическите лица. Трите законопроекта въвеждат възможността за обявяване на фалит от физическите лица.

Законопроектът, с вносители депутати от "БСП-Обединена левица" (БСП-ОЛ), бе приет със 148 гласа "за", един - "против" и 52 - "въздържал се". Този с вносител народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) бе подкрепен със 137 гласа "за", 31 - "против" и 30 - "въздържал се". Законопроектът с вносител Министерския съвет бе подкрепен на първо четене със 195 гласа "за", нито един "против" и девет - "въздържал се". 

Според текстовете, предложени от БСП-ОЛ, неплатежоспособен е длъжник, който в продължение на най-малко 90 дни не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения на обща стойност 5 минимални работни заплати. Текстовете предвиждат съобразно доходите, имуществото и задълженията на длъжника да се предвижда възможността за обявяване в несъстоятелност с одобрен план за погасяване, обявяване в несъстоятелност с осребряване на имуществото и обявяване в несъстоятелност при липса на доходи и имущество.

Задълженията на добросъвестния неплатежоспособен длъжник се погасяват с изтичане на 18-месечен срок от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване, а при липса на доходи и имущество срокът за погасяване е една година, считано от обявяването в несъстоятелност. Предвижда се съдът по несъстоятелност да е окръжният съд по настоящия адрес на физическото лице.

Според текстовете, предлагани от ПП-ДБ, се изисква от длъжника да упражнява предоставените му права добросъвестно, предвиждат се и критерии за добросъвестност и се регламентират хипотези, свързани с изключването на наличието на добросъвестност. С цел осигуряването на жизнените потребности на длъжника се определя имущество, което не се включва в масата на несъстоятелността, като съдът по свой почин може да установява факти, да събира доказателства, да назначава вещо лице и да налага обезпечителни мерки и ограничения върху действията на длъжника, посочват вносителите на законопроекта, цитирани в доклада на водещата комисия.

В производството интересите на кредиторите и длъжника се упражняват и контролират от синдик, като функциите могат да се възлагат и на държавен съдебен изпълнител. На синдика се заплаща възнаграждение за конкретно извършени действия, а при осребряване на имущество възнаграждението му е в размер на 2 на сто от стойността на осребреното имущество. Синдикът представлява длъжника, управлява активите му, уточнява кредиторите, проверява техните вземания, издирва имуществото на длъжника, събира паричните вземания, предлага план за погасяване на задълженията и осребрява имуществото от масата на несъстоятелността. С текстовете се предлага окръжният съд да прогласи неплатежоспособност, когато длъжникът не е в състояние да изпълни парични задължения на обща стойност над 24 минимални работни заплати, за период от повече от 12 месеца.

След обявяване на неплатежоспособността, съдът допуска обезпечения, като длъжникът не може да сключва нови сделки на управление и разпореждане с имуществото си, както и да извършва плащания без разрешение на синдика като последица от откриване на производството се спират съдебните, арбитражни и изпълнителни производства срещу длъжника, установяват се вземанията на кредиторите, издирва се имуществото в масата на несъстоятелността и се съставя опис на недвижимите и движимите вещи. Предлага се задълженията на добросъвестния неплатежоспособен длъжник да се погасяват с изтичане на 3-годишен срок от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване, а при липса на имущество с изтичане на 5-годишен срок от постановяване на решението за обявяване в неплатежоспособност.

Законопроектът за несъстоятелност на физическите лица, внесен от Министерския съвет, въвежда производството по несъстоятелност, а също предвижда с цел осигуряването на жизнените потребности на длъжника се определя несеквестируемо имущество, което не се включва в масата на несъстоятелността. Отново производството се образува по молба на длъжника, в която се представят доказателства за трудовата заетост, обстоятелствата за неплатежоспособността и добросъвестността, както и данни за имуществото.

Предвижда се за откриването на производството да се заплаща проста такса, като съдът по свой почин може да установява факти, да събира доказателства, да назначава вещо лице и да налага обезпечителни мерки и ограничения върху действията и дейността на длъжника. В производството се назначава синдик, който представлява длъжника, управлява активите му, уточнява кредиторите, издирва имуществото на длъжника, събира паричните вземания, предлага план за погасяване на задълженията и осребрява имуществото от масата на несъстоятелността. Предвиден е срок за предявяване на вземанията до два месеца от обявяване на решението за откриване на производството по несъстоятелност, а възнаграждението на синдика е в размер на една минимална работна заплата за конкретно извършени действия, като при осребряване на имущество възнаграждението му е в размер на 5 на сто от стойността на осребреното имущество.

Предлага се окръжният съд да прогласи неплатежоспособност, когато длъжникът не е в състояние да изпълни парични задължения на обща стойност над 10 минимални работни заплати за период от повече от 6 месеца. След обявяване на неплатежоспособността, съдът допуска обезпечения, като длъжникът не може да сключва нови сделки на управление и разпореждане с имуществото си, както и да извършва плащания без разрешение на синдика. Като последица от откриване на производството се спират съдебните, арбитражни и изпълнителни производства срещу длъжника, установяват се вземанията на кредиторите, издирва се имуществото в масата на несъстоятелността и се съставя опис на недвижимите и движимите вещи.

Преди да се пристъпи към осребряване на имуществото се предоставя възможност за доброволно изпълнение, чрез утвърждаване на план за погасяване. Когато не е бил предложен план или предложеният план не е бил приет или утвърден, съдът обявява длъжника в несъстоятелност, постановява обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника, и постановява започване на осребряване на имуществото.

Предвижда се задълженията на добросъвестния неплатежоспособен длъжник да се погасяват с изтичане на три годишен срок от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване, когато са удовлетворени поне частично кредиторите. При липса на имущество се предлага погасяването да настъпи в петгодишен срок. Предвижда се информацията относно производството по несъстоятелност да се публикува в регистър по несъстоятелност към Министерството на правосъдието. 

Снимки: Агнес Методиева