Някои се отърваха: Депутатите няма да се тестват за алкохол и наркотици

Нека не се превръщаме в инквизиция, нека избирателите дават оценка, призова Цвета Рангова

Новини
16:07 - 12 Юли 2024
3467
Някои се отърваха: Депутатите няма да се тестват за алкохол и наркотици

По време на дебата по правилника на НС, депутатите се сравняха с шофьори на автобуси и обсъждаха колко щети може да нанесат с неадекватността си.

Бурни емоции предизвика темата с проверките на народните представители за употреба на наркотични вещества за пореден път. А в зала се размениха намеци за употреба на леки наркотици, прекаляване с алкохола, както и необходимост от вземане на лекарства за психични отклонения.

В крайна сметка народните представители няма да минават проверка за алкохол или наркотични вещества, след като отхвърлиха и двете предложения в тази насока.

ИТН поискаха тестването на депутати да е за алкохол и упойващи вещества, докато "Възраждане" се концентрираха върху наркотиците. Хората на Костадинов не са предвидили и наказания - според тях е достатъчно дискредитиращо да те качат в сайта след провинението.

Павела Митова от ИТН заяви, че подкрепят идеята на колегите си за проби за наркотици, хората на Костадин Костадинов обаче искат бързи тестове, а те понякога давали грешни резултати. Тя прие да коригира собственото си предложение, като премахне от текста си конкретната болница, в която да става тестването. Митова обаче настоя това да става в специализирана лаборатория с кръвно изследване. И поиска отстраняване от заседания на провинили се депутати. 

Костадин Ангелов от ГЕРБ напомни, че при тестването на шофьори се оказало, че понякога има фалшиво позитивни резултати и подкрепяйки тестването за наркотици, заяви че то трябва да става в лаборатория, а резултатите да се изпращат по служебен път в парламента.

С ирония и хумор подходи по въпроса Атанас Чорбанов от ИТН. Той заяви, че към депутатите имало по-малко изисквания от много други публични длъжности. "Всякакви образователни малцинства имат своето представителство в пленарната зала. Ще е съвсем фракционирано, ако направим и друго малцинства - за лека дрога, тежка дрога, цигари..", заяви той. Чорбанов изтъкна, че от морален аспект е важно до колко адекватен е народният представител, който взема решения в залата.

"Когато народният представител е под въздействие на всякакъв тип вещества, това е проблем. Ще получим възражения от фракцията лека дрога - аз какво пуша не е важно, защото през деня съм адекватен. Аз съм за такъв тест, но доколко може да се направи разграничение, че човек е пушил цигара преди няколко дни, може да бъде вкарано в правна норма, за да може той да бъде отстраняван от заседания", каза Чорбанов.

Цвета Рангова от "Възраждане" обясни, че в техните текстове няма санкции, защото НС няма как да налага такива по отношение на безотговорното поведение на депутатите. "Дали някой е адекватен и дали представлява адекватно интересите на избирателите е тяхна оценка. Ако те искат да ги представляват такива хора.. Не бива да стигаме до крайности, че да се превръщаме в инквизационен орган, но държим инфо на обществото какви хора седят на банките. Хубаво е да се покаже и колко депутати присъстват на дебата и колко после ще натискат бутоните", настоя тя.