Няма лекари! Затвориха и детското отделение в столичната Втора градска
От Министерството на здравеопазването стимулират финансово млади лекари да специализират педиатрия
Затвориха педиатрията на столичната Втора градска болница. Част от лекарите се пенсионирали, а желаещи да заемат местата им няма, предава БНТ. На този фон от държавната компания за изграждане на детска болница изчисляват, че за клиниките и отделенията на Националната педиатрия в София ще бъдат необходими 572 медицински сестри и 342 лекари.
Разчистването на терена за детската болница в столичния квартал "Горна баня" е на финалната права. Изграждането ѝ се очаква да започне най-рано през ноември тази година.
"Има процедури, които няма как да бъдат избегнати или съкратени. Говорим за обявяване на обществени поръчки", каза д-р Влатко Глигоров - директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница".
В детската болница ще има 26 клиники и отделения с 440 легла. Още не е ясно как ще се финансира дейността ѝ.
"Този тип болница трябва да бъде подкрепена от държавата и трябва да има специален статут - да има обезпечено държавно финансиране. Поне в началото - поне в началните 5 години", смята д-р Влатко Глигоров - директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница".
От Обществения съвет за изграждане на детска болница искат здравното министерство да изготви план за обезпечаването ѝ с лекари и медицински сестри.
"Националната детска болница наистина ще остане само красива сграда, ако не е ясно кои педиатри и от къде ще дойдат педиатрите в нея. И още по-важно - педиатричните медицински сестри. Чисто аритметично - педиатричните медицински сестри ги няма, които да работят там", отбеляза Мария Брестничка - Национална мрежа за децата, член на ОС за изграждане на детска болница.
"Ако няма една политика, която да промени изобщо детското здравеопазване като такова и да има концепция за тази болница, няма как да се справим", категорична е доц. Йорданка Узунова - началник на Клиника по педиатрия в УМБАЛ "Лозенец", секретар на Българската педиатрична асоциация.
От Министерството на здравеопазването стимулират финансово млади лекари да специализират педиатрия. Заради недостиг на медици детското отделение на столичната Втора градска болница е затворено до края на февруари.
"Началникът на отделението, доколкото разбрах, е над 90-годишен и има още двама педиатри в отделението. И по този начин няма как да се изпълни графикът и да има лекари по всяко време, за да могат да лекуват децата. Докато се съпротивляват някои ръководства на това да увеличават заплатите на лекари и медицински сестри, няма как да очакваме да има достатъчно кадри", подчерта Ваня Григорова - председател на Комисията по здравеопазване в СОС.
"Ние вкарваме децата в едни пътеки, които носят пари. Това не би трябвало да се случва. Да имаме по-добро финансиране на това здравеопазване. И даже не говоря само за заплатите на сестрите или нашите заплати", коментира доц. Йорданка Узунова - началник на Клиника по педиатрия в УМБАЛ "Лозенец", секретар на Българската педиатрична асоциация.
Предвижда се част от сегашните детски клиники, които са разпръснати в различни столични болници да се влеят в Националната педиатрия. За изграждането ѝ към момента са осигурени 100 милиона лева.
"При всички случаи изграждането на болницата и цялостното ѝ оборудване и пускане в експлоатация няма да стигнат тези 100 милиона", заяви д-р Влатко Глигоров - директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница".
Националната детска болница трябва да бъде построена до март 2028 година. Предвижда се ремонт на Околовръстния път в района. Ще има и шатъл, който ще превозва пациентите от детската болница до метростанция "Горна Баня" и обратно.