Одеса и Херсон отново под атака

Украинският черноморски град е бил атакуван с три ракети откъм морето. В южния град пък е ударена висока сграда в центъра, има щети и по апартаменти и коли

Украйна
21:18 - 10 Февруари 2025
2050
Одеса и Херсон отново под атака

Силни взривове са отекнали в украинския черноморски град Одеса този следобед, на артилерийски обстрел централната си част е бил подложен и град Херсон.

За взривовете в Одеса съобщи кметът на града Генадий Труханов.

Откъм Черно море градът е бил атакуван с три ракети, съобщиха местните канали в Телеграм.

Сирените са били задействани в 17.45 часа.

В местните канали на "Телеграм" бе съобщено и за атака срещу Черноморск. Местните власти призоваха населението да се укрие на безопасно място.

Началникът на военната администрация на Херсонска област Олександър Прокудин, цитиран от Укринформ, съобщи, че руската армия е подложила на артилерийски обстрел централната част на град Херсон. 

"Около 16:20 ч. руската армия атакува централната част на Херсон с артилерия", се казва в изявление на военната администрация.

При обстрела е ударена висока сграда, нанесени са щети на апартаменти и паркирани автомобили.

59-годишна жена, която е била на улицата, е била ранена. Тя е откарана в болница в умерено тежко състояние.

Одеса и Херсон неведнъж са били атакувани от началото на войната на Русия в Украйна. 

Миналата седмица бе ударен одеският хотел "Бристол", който се намира в историческата част на града и е паметник на културата. 

Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.