Омбудсманът предлага врменно да спре мината в Караманица

Наши сънародници и сръбски граждани сигнализират за замърсяване на почвите и водите в пограничните райони

Новини
17:03 - 07 Октомври 2019
1470
Омбудсманът предлага врменно да спре мината в Караманица

Омбудсманът Диана Ковачева предлага временно да спре мината в село Караманица. Това да стане до изграждане на пречиствателни съоръжения на отпадните води и на такива за съхраняване, контрол и управление на минните отпадъци от добиваните в района оловно-цинкови руди. Информацията е от администрацията на националния обществен посредник.

Това е една от мерките, които предлага Ковачева след като разгледа жалбите, постъпили в открита приемна в Босилеград.

"В рамките на двустранното сътрудничество за интегрирано управление на водите, като неразделна част да се изработи стратегия за механизмите за предоставяне на информация, консултации и участие на заинтересованата общественост в процеса на вземане на решения при спазване на установените международни стандарти за правата на гражданите и добра практика", завършва препоръката си Диана Ковачева.

Общественият защитник настоява за официална информация и становище по компетентност след срещата на ресорната съвместна комисия, включително и до гражданите, сезирали омбудсманите на двете държави.

Омбудсманът Диана Ковачева препоръча на трима министри да информират своевременно обществеността заради екологичните проблеми в Босилеград, Сърбия и Западните покрайнини. Тези проблеми застрашават здравето и живота на хората, пише Ковачева до външния министър Екатерина Захариева и ресорните министри на околната среда и водите Нено Димов и на здравеопазването Кирил Ананиев. 

Повод за препоръката са жалби на наши сънародници и сръбски граждани от Босилеград, които сигнализираха Ковачева и обществения посредник на съседната държава Зоран Пашалич замърсяване на почвите и водите от мините в пограничните райони, пише news.bg.

Обогатителната фабрика в село Караманица продължава да работи без извършена оценка на въздействието върху околната среда вече четири години

Гражданите на пограничния район настояха за спиране на експлоатацията на мините до изграждане на пречиствателни съоръжения за отпадните води и на други за съхраняване. Те искат да се контролира и управлението на минните отпадъци от производството за преработване и обогатяване на добиваните в района оловно-цинкови руди.

Хората алармираха за повишаване на броя на злокачествените заболявания сред местното население и настояха за официална информация и трансгранична оценка на въздействието върху околната среда.

"Въпреки поетите ангажименти в края на 2018 г. и началото на 2019 г., обогатителната фабрика в село Караманица, под предлог че представлява пилотно или експериментално производство, продължава да работи без извършена оценка на въздействието върху околната среда вече четири години, с което далеч надхвърля максимално допустимите срокове съобразно със статута на изключението, предвидено съгласно Конвенцията за ОВОС в трансграничен контекст, ратифицирана от двете страни", пише омбудсманът до отговорните институции.