ООН обвини Израел, че умишлено унищожава здравната система в Газа
Разследване на ООН установи, че Израел е провеждал съгласувана политика за унищожаване на здравната система в Газа по време на войната в Газа, действия, равняващи се на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, предава "Ройтерс".
Изявление от четвъртък на бившия върховен комисар на ООН за правата на човека Нави Пилай, придружаващо доклада, обвини Израел в "безмилостни и умишлени атаки срещу медицински персонал и съоръжения" по време на войната, предизвикани от смъртоносната трансгранична атака на бойци на Хамас срещу Южен Израел на 7 октомври 2023 г.
"Децата по-специално поеха тежестта на тези атаки, страдайки пряко и косвено от колапса на здравната система", каза Пилай, чийто доклад от 24 страници, обхващащ първите 10 месеца от войната, ще бъде представен на Общото събрание на ООН на 30 окт.
Дипломатическата мисия на Израел в Женева отхвърли констатациите в доклада, като ги нарече възмутителни.
"Докладът е поредният крещящ опит на Комисията за разследане (CoI) да делегитимира самото съществуване на държавата Израел и да попречи на правото й да защитава населението си", се казва в съобщението, като се позовава на Комисията за разследване.
Израел твърди, че екстремистите в Газа действат от прикритието на застроени населени райони, включително училища и болници, и че ще ги удари, където и да се появят, като същевременно се опитват да избегнат нараняването на цивилни. Хамас отрича да крие бойци, оръжия и командни пунктове сред цивилни.
Изявлението на разследването на ООН също така обвини израелските сили в умишлено убиване и измъчване на медицински персонал , насочване към медицински превозни средства и ограничаване на разрешенията за пациенти да напускат обсадената Ивица Газа.
Той цитира смъртта на палестинско момиче, Хинд Раджаб, през февруари, заедно с членове на семейството и двама медици, които дойдоха да я спасят от израелския огън, докато се евакуираха. В доклада се казва, че линейката е била ударена от танков снаряд, докато е била в рамките на 50 метра (55 ярда) от семейството, въпреки че маршрутът й е бил предварително координиран с израелските сили за сигурност.
Световната здравна организация казва, че над 10 000 пациенти, нуждаещи се от спешна медицинска евакуация, са били възпрепятствани да напуснат Газа след затварянето на граничния пункт Рафах с Египет през май. Палестинското министерство на здравеопазването казва, че близо 1000 медици са били убити в Газа през последната година в това, което СЗО нарече "незаменима загуба и масивен удар върху здравната система".
В случаите, когато четири болници бяха помолени да се евакуират от израелските сили, разследването установи, че заповедите са "неосъществими", тъй като не дават време на медиците да евакуират стотици пациенти и израелските сили не им помагат.
Той също така каза, че отношението както към палестински задържани в Израел, така и към заложници, заловени от бойци на Хамас при водената от Хамас атака срещу Израел на 7 октомври 2023 г., е било разследвано и обвинени двете страни в участие в изтезания и сексуално насилие.
Разследването има широк мандат за събиране на доказателства и идентифициране на заподозрени извършители на международни престъпления, извършени в Израел и окупираните палестински територии. То основава констатациите си на набор от източници, включително интервюта с жертви и свидетели, изявления и сателитни изображения.
По-рано комисията твърдеше, че и Израел, и Хамас са извършили военни престъпления в ранните етапи на войната в Газа и че действията на Израел представляват престъпления срещу човечеството поради огромните цивилни загуби. Терминът е запазен за най-тежките международни престъпления, съзнателно извършени като част от широко разпространена или систематична атака срещу цивилни лица.
Израел не сътрудничи на разследването, което според него е антиизраелско. Комисията обвини Израел, че възпрепятства работата й и не позволява на следователите да имат достъп както до Израел, така и до палестинските територии.