Операта счупи 19-годишните окови в Туркменистан
Държавният театър в столицата Ашхабад бе препълнен от жители на едномилионния град
Народът на изолирания Туркменистан стана свидетел на първата си чужда опера – почти 19 години след като президентът и основател на централноазиатската държава забрани това изкуство като... "несъвместимо с туркменския манталитет".
Държавният театър в столицата Ашхабад бе препълнен от жители на едномилионния град, искащи да гледат прочутата опера на италианския композитор от XIX век Руджиеро Леонкавало "Палячо", като част от международен културен фестивал.
Анна Краснова (59 г.) сподели, че е въодушевена от завръщането на операта в бившата съветска република.
"За почти две десетилетия ни липсваше цял един културен слой. Чаках толкова дълго за този ден", каза тя.
Първият лидер на богатия на газ Туркменистан - Сапармурат Ниязов, забрани операта, както и балета, през 2001 г. с мотива, че защитава туркменската култура. Забраната на тези изкуства, свързвани със съветското и руско имперско управление продължи при втория президент на страната Гурбангули Бердимухамедов, който дойде на власт след смъртта на Ниязов през 2006 г.
Засега няма сигнали за връщане на балета. Бердимухамедов запази много от репресивните политики на предшественика си, на когото в един момент е бил личен зъболекар. Двамата имат издигнати златни статуи в Ашхабат, които свидетелстват за лидерски култ, предизвикващ сравнения със Северна Корея.