Опозицията в Румъния поиска президентът Йоханис да подаде оставка на 21 декември
Опозиционният в момента Съюз за спасение на Румъния (ССР), който участва в преговорите за сформиране на проевропейско правителство в Румъния, поиска президентът Клаус Йоханис да подаде оставка на 21 декември, когато завършва мандатът му, съобщава новинарският сайт Зиаре.
Това е едно от осемте условия, които ССР постави днес, за да продължи участието си в коалиционните преговори.
Йоханис обяви след анулирането на президентските избори на 6 декември от Конституционния съд, че ще остане на поста си до встъпването в длъжност на новия държавен глава. Новите президентски избори се очаква да се състоят не по-рано от март 2025 г.
Сред останалите условия, които представи днес лидерът на ССР Елена Ласкони, са спешно приемане на държавния бюджет в парламента, отстраняване на председателя на Постоянния изборен орган Тони Гребла, анкетна комисия, която да разследва анулирането на изборите и чуждестранната намеса в тях, както и незабавно отстраняване на ръководителите на тайните служби.
ССР настоява още за деполитизация на Конституционния съд и избор на председател на Сената, който да поеме временно правомощията на държавния глава до президентските избори. Организирането на референдум по темата за забрана на заемането на обществени постове на осъдени лица е също едно от условията, които партията поставя, за да остане в коалицията, пише БТА.
"Те не са разбрали нищо от вота на румънците", заяви Ласкони след срещата на проевропейската коалиция днес. Тя добави, че очаква до понеделник отговора на останалите партии.
През последните дни румънските медии съобщават за напрежение в преговорите между четирите партии - Социалдемократическата (СДП), Национално-лиебарлната (НЛП), Съюз за спасение на Румъния (ССР) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР). По-рано тази седмица ССР обвиниха останалите партии в липса на прозрачност в плановете за бюджета, а вчера лидерката на ССР каза, че не е била поканена на поредната среща в рамките на преговорите.
Отговаряйки на журналистически въпроси, Ласкони посочи днес, че останалите партии очевидно не искат ССР да участва в управлението.
Четирите партии - СДП, която се класира първа на изборите, НЛП и ССР, които заеха съответно трето и четвърто място, и малката партия на етническите унгарци ДСУР подписаха споразумение след парламентарните избори на 1 декември за създаване на проевропейска коалиция, след като три крайнодесни и националистически партии, включително класиралият се на второ място Алианс за обединение на румънците (АУР), спечелиха над 30 процента от местата в парламента.
Социалдемократите и либералите управляват заедно от есента на 2021 г.