Орбан защити унгарския ЛГБТ закон преди срещата на върха на ЕС
17 европейски премиери и президенти се подписаха под призив за гарантиране на правата на хората с различна сексуална ориентация

Въпросът не е за хомосексуалността, а за децата и родителите - така премиерът на Унгария Виктор Орбан коментира на влизане в Европейския съвет одобрения миналата седмица от унгарския парламент законопроект.
Законът забранява разпространението на материали в училищата за насърчаване на хомосексуалността или промяната на пола.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го нарече „срам“.
Орбан заяви лаконично, че е отговорил незабавно на писмото ѝ в тази връзка, както и на лидерите, подписали обща декларация срещу закона.
„Аз съм борец за правата. Бях такъв и по време на комунистическия режим. Тогава хомосексуалността се наказваше и се борех за техните права и свободи. Но този закон не е за това, а за правата на децата и родителите“.
По-късно гостуващият в Брюксел генерален секретар на ООН Антониу Гутериш определи дискриминацията на тези хора като „напълно неприемлива“.
„Никаква дискриминация не е приемлива при никаква ситуация. И всяка дискриминация срещу ЛГБТ е напълно неприемлива в модерните ни общества“.
Междувременно 17 европейски премиери и президенти се подписаха под призив за гарантиране на правата на хората с различна сексуална ориентация.
В писмо, адресирано до председателите на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, както и до генералния секретар на ООН Антонио Гутереш те заявяват, че "борбата срещу дискриминацията на ЛГБТ общността трябва да продължи" и че те подкрепят защитата на основните ѝ права".
Сред подписалите го са германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон, италианският, гръцкият и испанският премиери Марио Драги, Кириакос Мицотакис и Педро Санчес.
Авторите добавят, че повод за писмото им е международният ЛГБТ ден - 28 юни и "заплахите срещу основните права и принципа за нескриминация заради сексуалната ориентация", както и тяхната привързаност към "общите ценности на ЕС". Новоприетият в Унгария закон срещу ЛГБТ информацията в училище и отказа на УЕФА да допусне флага на хората със сексуална ориентация на стадиона в Мюнхен, не се упоменават изрично.
Писмото е подписано от лидерите на Белгия, Дания, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Нидерландия, Финландия, Швеция, Латвия и Австрия.
Очаквано България е от страната на държавите от бившия соцлагер.