Още 165 милиона души по света са минали под прага на бедността
52 страни в света са в дългов капан, от който не могат да излязат без външна помощ
Още 165 милиона души по света са паднали под прага на бедността през последните години, се посочва в доклад на ООН, цитиран от ДПА.
Заради пандемията от КОВИД-19 и икономическите катаклизми от 2020 година дневните разполагаеми пари на засегнатите хора, са се понижили под прага от 3,65 долара, съобщи днес Програмата на ООН за развитие (UNDP).
"Този брой можеше и да е по-висок, ако по време на пандемията правителствата не бяха пристъпили към програми за социална сигурност и много пакети със стимули", каза шефът на организацията Ахим Щайнер.
"Това бреме е станало непоносимо най-вече за страните с ниски доходи на населението", добави той.
"Правителство, което вече не може да наема лекари и медицински сестри в болниците, не може да осигури лекарства за здравните центрове в селските райони, реално разрушава социалната инфраструктура на страната", подчерта Щайнер.
"Това се изразява в по-малко здравни услуги, по-малко образование, липса на мрежи за социално подпомагане, които биха могли да осигурят временно облекчение за хората, които не по собствена вина са се озовали в ситуация, в която буквално повече не могат да изхранват семействата си", добави експертът на ООН.
ООН предупреди в сряда, че
52 страни в света са в дългов капан, от който не могат да излязат без външна помощ.
През 2022 година световният държавен дълг е скочил до рекордните 92 трилиона долара, което е пет пъти повече, отколкото през 2000 година.
Цели 40 на сто от населението по света, или 3,3 милиарда души, живеят в страни, където лихвите по заемите надвишават разходите за здравеопазване или образование, обобщава ООН.