Още две банки отпускат безлихвени кредити

Общество
07:10 - 04 Май 2020
5465
Още две банки отпускат безлихвени кредити

Трета банка се включва от днес, 4 май, в програмата за безлихвено кредитиране на работници в неплатен отпуск и самоосигуряващи се, които са загубили доходи заради пандемията. Това е Интернешънъл Асет Банк, а от вторник, 5 май, документи за безлихвени заеми започва да приема и Първа инвестиционна банка.

Така трезорите, които участват в антикризисната мярка на правителството стават четири. От миналата седмица безлихвени кредити до 4500 лв., теглени наведнъж или на три транша от 1500 лв., с гратисен период на погасяване от 6 до 24 месеца, вече отпускат Общинска банка и Инвестбанк, припомни „Сега“.

Заемите всъщност се отпускат от държавната Българска банка за развитие, която получи за целта 200 млн. лв. от бюджета. Търговските банки само приемат заявленията на желаещите за безлихвен кредит, разбира се, срещу определена комисиона, като финалното одобрение е на ББР.

За няколкото дни, в които Общинска банка и Инвестбанк обслужват схемата, няма информация колко заявления са подадени. Появиха се обаче първите сигнали за откази, чиито мотиви противоречат на правилата, определени от ББР.

Така например държавната банка е посочила, че лицата в неплатен отпуск не трябва да получават възнаграждения по други трудови правоотношения, което е разбираемо.

Общинска банка обаче отказва безлихвени заеми на работещи пенсионери, които в условията на пандемия са неплатен отпуск. "Получаването на пенсия не е възнаграждение от трудови правоотношения и не би трябвало на тези хора да бъде отказан заем", обясниха за "Сега" от ББР. През тази седмица от държавната банка обещаха да изпратят указания до търговските бянки за спорните случаи.

Схемата с безлихвените заеми е единствената антикризисна мярка за самоосигуряващите се към момента.  За да се възползват от нея те трябва да са прекъснали дейност след обявяване на извънредното положение или да докажат, че приходите им през първото тримесечие са паднали с поне 20% спрямо същото тримесечие от миналата година. Това условие предизвика недоволство сред самонаетите, защото пандемията се разрази във втората половина на март. Така много от свободните професии може и да не успеят да докажат намалели приходи спрямо миналата година, ако януари и февруари са били силни месеци.

Очаква се мярката да помогне на около 40 000 наети и самонаети, но притеснителното е, че към момента само четири банки са сключили споразумение с ББР да приемат заявления. Първоначално ББР обяви, че 12 банки са проявили интерес да се включат в програмата с безлихвените кредити. Програмата ще бъде отворена за кандидатстване до 31 декември 2020 г.

Другата програма на ББР за необезпечени кредити за малки и средни предприятия още не е действаща и не е известно какви ще са условията за достъп до нея. Общата стойност на ресурса, осигурен от държавната банка, е 500 млн. лв. под формата на гаранции, като се очаква заедно със средства на търговските барки да бъдат предложени на бизнеса необезпечени заеми за общо 2 млрд. лв. Все още ББР води преговори с търговските банки за условията на това финансиране.

От 11 май стартира дългоочакваното безвъзмездно финансиране на закъсалите заради коронавируса фирми. Европрограмата "Иновации и конкурентоспособност" предоставя 173 млн. лв. като  грантове на малки и микрофирми, които са регистрирали спад с минимум 20% в своя оборот през този април спрямо същия месец на 2019 г. Те ще получат безвъзмездно суми от 3 000 до 10 000 хиляди лева. С  тях ще могат да покрият най-неотложните си нужди като наем, консумативи, суровини, разходи за заплати и други разходи за оборотни средства.

Проектът се нарича „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ и кандидатстването по него ще се извършва изцяло електронно чрез системата ИСУН 2020. От Министерството на икономиката уверяват, че процедурата е максимално облекчена - ще бъде необходимо единствено попълването на основни данни, размер на исканото финансиране, както и фирмената банкова сметка и деклариране на данни, се посочва в съобщението. Всички проверки ще се извършват от управляващия орган на програмата по служебен път. 

Фондът на фондовете също обяви, че ще предложи няколко финансови инструмента за подпомагане на фирмите, които изпитват затруднения заради коронакризата. Нито един от тях обаче не е готов, не е ясно и кога ще бъдат обявени процедурите за кандидатстване. Една от схемите предвижда безлихвени микрокредити до 50 000 лв. за предприемачи и самонаети лица с кратка бизнес история. Друга програма е за предоставяне на нисколихвени заеми до 3.6 млн. лв. с гратисен период на погасяване.