Острие на ИТН: Няма алтернатива на ЕС

Димитър Гърдев анализира ситуацията в Скопие по повод интеграцията на РСМ

Новини
18:14 - 05 Април 2025
5154
Острие на ИТН: Няма алтернатива на ЕС

„Много е важно, че точно в тежки моменти, се вижда съпричастността на България към съседите си. Огромен проблем за управляващите в Скопие е европейската интеграция. Те забавиха процеса. Северна Македония и Албания бяха разделени. Тирана започна преговорния процес, а това, което се случи в Скопие – там може да се търси външнополитически провал”, каза по НОВА председателят на Комисията по европейските въпроси в Народното събрание от „Има такъв народ” Димитър Гърдев.

По думите му гражданите на Северна Македония категорично искали членство в ЕС, а управляващият елит го забавял без никакви истински аргументи. Той подчерта, че в момента Скопие може да получава средства от фондове на ЕС, но ги отхвърля с лека ръка.

Той коментира и неуспешният вот на недоверие, иницииран от „Възраждане” за провел във външната политика на страната.

„Самият вот на недоверие беше доста пространен, не беше категоризиран. Външната политика на България е определена от организациите, в които участваме – ООН, ЕС, НАТО. По тази тема обществото има консенсус”, подчерта Гърдев.

По думите му ИТН ясно са изразявали желанието си по важните теми да се провеждат референдуми. Той подчерта, че партията е против напускането на ЕС. Гърдев постави въпрос какво ще се случи, ако напуснем ЕС. Той даде пример, че 2,5 милиона българи работят в Съюза.

„Няма алтернатива на Европейския съюз. В БРИКС няма фондове, няма пари”, категоричен беше той.

Гърдев подчерта, че откакто има правителство, постоянно има протести и в момента няма опасност да бъде ограничено правото им.

„Нас не ни притесняват бъдещите вотове на недоверие на „Възраждане” и ПП-ДБ. Един вот след конвергентния доклад ще спомогне ли за влизането на България в еврозоната?”, попита той.

По думите му това, което сплотява коалицията е желанието България да излезе от кризата.  

„Разчитаме, че визията ни за България ще бъде подкрепена от всички, които вярват, че тя води към просперитет”, заяви той.

Според него било рано да се говори за всеобхватен план за мир в Украйна. Според него преди това трябва да се говори за спиране на огъня.