Осуетиха опити за пласиране на фалшиви евро в Пловдив и Първомай

Иззети са банкноти от 20 и 50 евро

Новини
15:24 - 25 Февруари 2026
672
Осуетиха опити за пласиране на фалшиви евро в Пловдив и Първомай

Два опита за пускане в обращение на неистински евробанкноти са били предотвратени в Пловдив и Първомай, съобщиха от Областна дирекция на МВР - Пловдив. Случаите са регистрирани на 22 и 24 февруари и касаят купюри с номинал 20 и 50 евро.

При единия сигнал е установено, че в паричния оборот на голяма търговска верига на бул. "Цариградско шосе" в Пловдив е попаднала фалшива банкнота от 20 евро. След предприети оперативни действия е била установена самоличността на клиентката, която се е разплатила с нея на каса. По случая се извършват допълнителни проверки за произхода на банкнотата и евентуална съпричастност.

Подобен инцидент е отчетен и в Първомай, където мъж е внесъл подправена банкнота от 50 евро в офис на лицензиран оператор на платежни услуги. Служителите са се усъмнили в истинността на купюрата и незабавно са подали сигнал в полицията. 

И в двата случая неистинските банкноти са иззети и изпратени за експертна проверка. Образувани са досъдебни производства за престъпление по Наказателния кодекс, като разследванията се водят под наблюдението на Окръжна прокуратура - Пловдив, предаде БТА.

От прокуратурата припомнят, че в средата на месеца е бил привлечен като обвиняем и задържан 43-годишен мъж за прокарване в обращение на фалшиви банкноти от 50 евро в търговски обекти в Карлово. Разследването по този случай продължава.

Органите на реда призовават търговците и гражданите да бъдат внимателни при работа с чуждестранна валута и при съмнение незабавно да сигнализират в полицията.