От 1 юли в ресторанта: 9% ДДС за храната, но за алкохола — 20%
По-ниският ДДС от 9% ще се начислява само за консумацията на храна в заведенията, а за алкохолните напитки остава в сила сегашната ставка от 20%.
Това става ясно от внесения от ГЕРБ и Обединените патриоти в Народното събрание проект за промяна на закона за ДДС. С него се въвежда 9% данък и за книгите. Законопроектът ще бъде гледан на първо четене в пленарна зала другата седмица.
По-ниският ДДС ще влезе в сила от 1 юли и ще се прилага до края на 2021 г.
Наред с това вносителите предлагат промяна и в Закона за държавното обществено осигуряване, с която се завишават минималните осигурителни доходи за 2020 г. за целия сектор "Туризъм".
За ръководни специалисти секторът ще внася осигуровки върху минимум 1266 лв. при 966 лв. в момента, специалистите ще се осигуряват върху 1090 лв. при 831 лв. досега, а за всички останали длъжности минималният осигурителен доход се вдига от минималната заплата на 800 лв., пише “Сега”.
Така за сметка на намаляването на данъка на тесен кръг ресторанти и заведения, управляващите увеличават осигурителната тежест за целия сектор.
Туристическа, агентска, операторска и други дейности, свързани с пътувания и резервации, ще продължат да плащат 20% ДДС, но при по-големи разходи за осигуровки.
“Ако действително нямаме драматичен срив на приходите на ДДС от този бранш, ние ще се борим тази мярка да стане постоянна, защото не е нормално в един бранш да имаме две ставки — в един хотел нощувката да ти е 9%, а обядът в ресторанта да ти става на 20% ДДС”, заяви депутатът Искрен Веселинов.