От догодина в Пловдив: По-скъпи такси за смет и за паркомясто
Заради повишените разходи за сметосъбиране ще бъде увеличена такса смет в Пловдив през 2025-та година. За следващата година за граждани таксата битови отпадъци ще стане от 1,8 на 2,6 промила, а за бизнеса ще се увеличи от 5,3 на 7,7 промила. Увеличението е съответно 44% и 45%.
"С разрастването на града и нарастването на населението разходите за събиране, транспортиране и обработка на отпадъци нараства. За да е чисто в града, е необходимо допълнително финансиране. Много разговори бяха проведени с Националното сдружение на общините (през последните месеци това беше една от темите), в много градове в момента има промяна на таксата за битови отпадъци (ТБО), а в някои градове се променят и данъците. В Пловдив данъците няма да се променят, но се налага актуализация на ставката, която определя ТБО", коментира кметът Костадин Димитров.
Според кмета това средно за едно семейство в града ще доведе до около 30 стотинки на ден повече отколкото досега.
Приходите за общината от предложеното увеличение на такса смет ще бъдат около 66 милиона лева, като цялата план-сметка с допълнителните разходи ще е в размер 69 милиона лева, а досега е била 53 милиона лева. По думите на Димитров промяната в ставката е съизмерима с всички други областни градове.
"Актуализацията се налага, тъй като откакто не е променяна, повече от три пъти е повишена минималната работна заплата, горивата и електроенергията. През последните години почистването винаги се е доплащало със средства от бюджета", допълни той.
Освен такса "Битови отпадъци“, която ще бъде повишена от следващата година и за гражданите, и за бизнеса, се вдига тройно още една такса – за местодомуване на автомобили.
"Таксата се вдига от 20 на 60 лева. Имаме сигнали, че някъде в отделни райони тя се препродава на много по-скъпа цена, така че това са таксите, които се актуализират", обясни кметът Костадин Димитров.
Около 4 200 са паркоместата, които се използват от местодомуващи в Пловдив, с увеличението догодина месечно планираните приходи от тях ще достигнат 125 000 лева, а годишно - около 1,5 млн. лв., ако хората не се откажат да ги плащат. Методиката за отдаване ще остане същата - чрез търг, поясниха от общината.
План-сметката на общината вече е публикувана на сайта на община Пловдив.