Отхвърлиха идеята на ГЕРБ бежанците да отиват в общините, не в хотелите
Чужденците трябва да минат през процедури в кметствата - документи, здравен статус, категоричен е депутатът Радомир Чолаков
Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите не прие предложените от ГЕРБ промени в Закона за убежището и бежанците. С 5 гласа "за", без гласове "против" и 9 "въздържали се" депутатите отхвърлиха предложението.
Промените представи Радомир Чолаков, който поиска акцентът за настаняване на бежанците да е в общините, а не в хотелите, и предложи промяна на глава 6 в Закона, въвеждаща специални правила.
Депутатът от ГЕРБ смята, че Държавната агенция по бежанците не е оперативен, а концентрационен център. По мнението на Чолаков по старите наредби и закони бежанците у нас се настаняват в центрове и общежития. Той даде пример, че когато се е регистрирал като студент имало гише полиция, после здравен статус - подобна процедура сега може да се извърши единствено в кметството, бяха аргументите му.
Агенцията по бежанците даде становище, че през 2001 г. е приета наредбата вследствие на събитията в Югославия. От там смятат, че е важно да се регламентира приемът на бежанци в две фази - първата регистрация и идентификация на лицата под временна закрила и втора фаза - механизма за осигуряване на правата им. От агенцията посочиха, че телефоните им са прегрели от хилядите въпроси и подкрепят изготвяне на програма за лицата.
От институцията на омбудсмана - Елена Чернева, зам.-омбудсман, обясни, че подкрепя становището на Агенцията по бежанците да се уреди в Закона за убежище на бежанците, а след това да се свърже с останалите институции, свързани с интегриране на бежанците. Тя каза, че се работи да се издават регистрационни карти на бежанците и в полицейските управления. От омбудсмана обаче искат курсове на български език за всички желаещи и да се мисли за детската градина и училище.
В дискусията председателят проф. Андрей Чорбанов от ИТН коментира, че за общините идеята е добра, но няма как да стане без целенасочена държавна политика настаняването на бежанците. От становището му стана ясно, че не подкрепя предложението и бе категоричен, че помощ за гражданите на Украйна трябва да има, но с други инструменти.
Васил Стефанов от ПП смята, че предложението не отговаря на изискванията на директивата на ЕС и още един важен аргумент - освобождаването от такси би поставило украинските бежанци в по-привилегирован режим от българските граждани. Депутатът обяви, че групата не подкрепя законопроекта.
Гюбай Хюсмен от ДПС посочи: Няма да го приемете, а винаги ще играете контра. По думите му това пречи на законодателството и подкрепата на бежанци и поиска да се подкрепи законопроекта и да се предложат промени между първо и второ четене.
Ангел Георгиев от "Възраждане" поиска да се направи проверка по големите градове дали има място в детските градини, защото там така или иначе има липса на места.