Откриха 7000-годишни мумии с ДНК, различна от нашата

Преди между 14 800 и 5500 години, по време на така наречения Африкански влажен период, Сахара не е била пустинята, която познаваме днес. Тя е била зелена площ с многобройна растителност. Това е била савана, в която са се заселили първите човешки популации. В едно скорошно проучване обаче, ръководено от археолога Нада Салем от Института за еволюционна антропология "Макс Планк", са открити мумии с ДНК, различна от нашата.
"Това са мумии на неолитни овчари на възраст 7000 години, които са естествено запазени в скалния заслон Такаркори. По-голямата част от предците на индивидите от Такаркори произхождат от неизвестна досега северноафриканска генетична линия, която се е отделила от африканските линии на юг от Сахара приблизително по същото време като съвременните хора извън Африка и е останала изолирана през по-голямата част от своето съществуване", отбелязват учените в публикацията в списание Nature.
Те са близки роднини на 15 000-годишните ловци-събирачи от пещерата Тафоралт в Мароко, които имат наполовина неандерталска ДНК, така че не са като нас.
"Нашите открития предполагат, че скотовъдството се е разпространило чрез културна дифузия в дълбоко дивергентна и изолирана северноафриканска линия, която вероятно е била широко разпространена в Северна Африка през късния плейстоцен", се отбелязва в изследването.
Наред с тях, въпреки че са били ловци-събирачи, са изработвали керамика, кошници и инструменти от дърво и кост. Въпреки че остават изолирани от другите хора по онова време, в крайна сметка родът им се губи. По тази причина се предполага, че в Сахара трябва да има още много подобни мумии, погребани в очакване да бъдат открити.