Откриха неподозирани свойства на стевията за борба с рака

Японски учени направиха огромна крачка в изследването на листата на Stevia rebaudiana

Здраве
16:18 - 04 Август 2025
2053
Откриха неподозирани свойства на стевията за борба с рака

Ново проучване от Университета в Хирошима, Япония, показва, че екстрактът от листа на стевия може да има антиканцерогенно действие срещу клетки на рак на панкреаса. Листата на растението Stevia rebaudiana се използват за производство на екстракт от стевия, който е естествен подсладител и често се прилага като заместител на захарта.

Изследването, публикувано в International Journal of Molecular Sciences, разглежда антираковите свойства на екстракт от стевия, получен чрез ферментация със специфичен бактериален щам. В лабораторни условия ферментиралият екстракт е демонстрирал „значително повишена антиоксидантна активност и цитотоксичност“ спрямо клетки на панкреасен карцином. Авторите на изследването считат, че тази субстанция може да се разглежда като

„обещаващ кандидат за лечение на рак на панкреаса“.

Д-р Пол Е. Оберщайн, медицински онколог и асистент-директор на Центъра за рак на панкреаса към NYU Langone Perlmutter Cancer Center, коментира пред Fox News Digital, че „това е интересно изследване, защото оценява нещо, извлечено от натурално растение (стевия) и показва, че може да има потенциал в инхибирането на растежа на ракови клетки в лабораторни условия“. Той подчертава, че според авторите самото растение стевия не оказва ефект върху рака, затова е приложена химическа модификация чрез ферментация за засилване на активността.

Д-р Оберщайн призовава към предпазливост, тъй като не е известно дали модифицирането на растението ще доведе до странични ефекти или токсичност. Изследването не е провеждано върху хора и поради това остава неизвестно дали подобно третиране би било полезно за пациенти. Тъй като самият екстракт от стевия не оказва въздействие върху раковите клетки, тези резултати няма да доведат до незабавни промени в терапевтичните протоколи.

„Изследването показва, че 

ако стевията се модифицира в лаборатория, може да има ефект, 

така че предстои да се направят допълнителни изпитвания, за да се установи дали това въздействие ще се наблюдава и при хора, и дали няма да се появят нови странични реакции“, заявява Оберщайн.

Д-р Кристен Арнолд, хирургичен онколог и специалист по рак на панкреаса в Orlando Health Cancer Institute, отбелязва в отделно интервю пред Fox News Digital, че ракът на панкреаса е много агресивно заболяване и въпреки най-съвременните терапии, прогнозите често остават неблагоприятни. По думите ѝ,

използваната като подсладител стевия в настоящата ѝ форма не показва полза срещу рак.

„В онкологичната общност се полагат значителни усилия за намиране на по-ефективни терапии за това заболяване“, казва Арнолд. Въпреки че са необходими още изследвания за потвърждаване на тези предварителни резултати, тя определя изследването като окуражаващо.

Арнолд подчертава, че клиничните изпитвания остават водещият механизъм за определяне на терапевтичните решения в ежедневната практика. Пациентите с рак на панкреаса се насърчават да се информират за подходящи клинични изпитвания, докато науката продължава да се развива.