Пак ни натискат да ратифицираме Истанбулската конвенция

ЕП се загрижи как мерките за борба с COVID-19 въздействат върху демокрацията и основните свободи

Свят
18:52 - 15 Септември 2022
3683
Пак ни натискат да ратифицираме Истанбулската конвенция

В четвъртък евродепутатите направиха оценка на положението с основните ценности и права в ЕС през 2020-2021 г., като набелязаха проблемни области и предложиха начини за по-ефективна защита на свободата, равенството и върховенството на закона.

Текстът беше одобрен с 410 гласа "за", 131 гласа "против" и 42 гласа "въздържал се". В последната оценка на Европейския парламент (ЕП) за положението с основните права в ЕС се посочват многобройни опасения и се изисква от държавите членки да действат в защита на европейските ценности. 

Евродепутатите за пореден път поискаха от България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия, както и от самия ЕС, да ратифицират Истанбулската конвенция, става ясно от съобщение на Пресслужбата на ЕП.

Членовете на ЕП са загрижени за въздействието на мерките за борба с COVID-19 върху демокрацията и основните свободи, включително правата на хората, работещи с правната система и правоприлагащите органи, както и на затворниците. Те също така изразяват съжаление за продължаващите нарушения на върховенството на закона в някои държави членки, като още веднъж заявяват, че върховенството на закона, демокрацията и основните права са неразривно свързани.

С цел защита на тези ценности на ЕС, както и на справедливото и законосъобразно разпределение на средствата на ЕС, Парламентът призовава Комисията да използва механизма за обвързване на бюджета с принципите на правовата държава.

Членовете на ЕП осъждат Полша и Унгария за това, че не изпълняват решенията на Съда на Европейския съюз, и в отговор искат конкретни действия от страна на институциите на ЕС.

Парламентът отново подчертава значението на защитата на журналистите от опити за използване на правната система за заглушаване на репортажи (т.нар. SLAPPs), както и от заплахи, нападения и насилие. Членовете на ЕП са загрижени относно нарастващия брой държавни органи, които използват шпионски софтуер като "Pegasus" в нарушение на ценностите на ЕС.