Пълнят бюджета с „донос-бонус“

Политика
21:01 - 11 Декември 2024
4094
Пълнят бюджета с „донос-бонус“

Въвеждане на система за “донос-бонус” с цел осигуряване на допълнителни приходи в държавния бюджет отново предлагат от Министерство на финансите с проекта на бюджет за 2025 г., който е пуснат за обществено обсъждане.

Предоставянето на бонус от НАП за всеки, който подаде информация за укрити данъци или осигуровки беше предложено от министерството и в края на миналата година, но идеята не беше подкрепена от депутатите. Сега предложението на Министерство на финансите (МФ) е 10% от допълнително събраните приходи в бюджета, представляващи данъци, задължителни осигуровки и лихвите върху тях да бъдат предоставяни като възнаграждение на човека, който е подал информация в НАП, която е помогнала за събиране на налозите.

Бонус от 10% ще бъде даван само ако в резултат на подадената информация бъдат събрани допълнителни задължения към държавната хазна в размер над 100 хил. лв. По този начин ще бъде избегнато подаването на информация от много хора само с цел да злепоставят някой свой съсед или конкурент в бизнеса. Бонус няма да дават за информация, която е налична в публично достъпни източници, включително средства за масово осведомяване, телевизионни програми, публикации на хартиен носител, електронни записи или интернет публикации. Бонуси няма да има и за хора, които са получили достъп до информацията в качеството им на служители в приходната агенция или служители в държавна администрация с правомощия за извършване на контрол за спазване на нормативни правила или за извършване на проверки.

Ако предложението бъде подкрепено от депутатите, от бонуса най-често ще могат да се възползват служители на фирми, които знаят характера на сключваните сделки и движението на парите, както и данъчни и счетоводни консултанти. Съпрузи в развод ще могат да дават информация за укрити доходи от страна на доскорошния любим.

Идеята е информацията за разкриване на допълнителни приходи в бюджета да може да се подава до всяка териториална дирекция или до централното управление на НАП писмено или по електронна поща. Информацията трябва да съдържа: трите имена, адрес, телефонен номер и електронен адрес на подателя; да бъде посочено, че се подава информация по съответния член от закона; имената и други данни за идентифициране на човека или фирмата, за която се подава информацията; по възможност данни за местоработата на човека или адрес на обект, в който се извършва дейността на фирмата; възможно по-детайлни данни за облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества, за които човекът, подаващ информацията, счита, че са укрити данъци или осигуровки; както и банкова сметка, по която да бъде преведен бонусът.

В проекта е записано, че хората, които подадат информация, имат право на защита по реда на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Т. е. няма да може да бъдат уволнени.