Панчугов: Слави се отказа от парламента, наясно е, че силата му е в шоуто
Нищо не се е променило от предишните избори - тече предизборна кампания, политическите играчи са същите, заключи политологът

Нищо не се е променило на тези избори - тече предизборна кампания, политическите играчи са същите. До това заключение стигна политологът Христо Панчугов. Важното е ще има ли играч, който този път да поиска да управлява, изтъкна той.
Според Панчугов, Трифонов е премерил добре собствените си способности и е видял, че силата му е в шоуто, а не в в парламента.
"Не мисля, че отказът му да се кандидатира за депутат ще доведе до сериозна криза в "Има такъв народ". Неговото истинско изпитание ще бъде, ако формира правителство и влезе в управлението. Един политически проект не може да се ограничи в 4-5 изборни правила", подчерта политологът.
"Най-важното е, че вече имаме институционализиране на слуховете, които всички знаехме. Никой от обществото не е изненадан от скандалите. Това е едно добро начало. Задачата пред служебния кабинет е да направи необратима тази тенденция - да направи публични всички доказателства.", добави той.
Заявката, че връщат нормалността е малко амбициозна. Дали нормалността ще се върне, това зависи от две неща - как ще протекат изборите и какво правителство ще бъде съставено", заяви пред Bulgaria ON AIR политологът.
"Партиите повториха платформите си. Отново преобладава поведението: Дайте да минат изборите и после ще го мислим. Това е изключително погрешно. Важно е кой и защо управлява, сега е моментът този разказ да се случи като ясен дневен ред.
Политологът проф. Антоний Тодоров заяви, че трябва да гледаме на този служебен кабинет като на нещо извънредно, тъй като това не е просто поредният служебен кабинет.
"Новите извънредни избори са двойно извънредни. Служебното правителство трябва да организира изборите, но заварва ситуация и трябва да управлява текущите дела. Този отчет се налагаше и вероятно ще има още един.
Обществото очаква да чуе от министрите какво са свършили. Съгласен съм, че не може да възлагаме големи очаквания на един служебен кабинет. Залогът е всичко започнато да върне някакви баланси в политиката", коментира той.
По думите му служебният кабинет трябва да се занимава с политиките, но не може съвсем да се държи като редовен кабинет.
"Трябва да се дискутират политиките и развитието на страната. Партиите трябва все по-ясно да го заявяват, а не всеки да се държи така, сякаш вярва, че ще спечели половината депутатски места и ще управлява сам. Документите, които партиите публикуваха, са онези, които видяхме и на 4 април. Не показаха заявка за това как виждат бъдещото управление.
От "Има такъв народ" заявиха, че този път няма да бягат от тежката отговорност. Ако сериозно се занимават със своя политически проект, трябва да го докарват докрай", обясни проф. Тодоров.