ПАРАДОКС: Интернетът подмладява

Любопитно
12:27 - 23 Януари 2025
1093
ПАРАДОКС: Интернетът подмладява

Дълго време интернетът беше заклеймяван като източник на пристрастяване и вредно влияние, особено върху младото поколение. Но ново изследване, проведено от учени от Медицинския факултет на Zhejiang University в Китай, хвърля изненадваща светлина върху неговите ползи. Според тях редовното използване на интернет може да помогне за запазване на когнитивните способности в напреднала възраст и дори да намали риска от развитие на сенилна деменция.

От 2011 г. екипът проследява над 12 000 души на възраст над 45 години. Целта им е да изследват връзката между времето, прекарано онлайн, и когнитивното здраве на участниците. Резултатите, публикувани в престижното научно издание Journal of Medical Internet, са повече от впечатляващи. След десетилетие наблюдения изследователите откриват, че сред редовните потребители на интернет едва 2,2% са развили деменция, в сравнение с 5,3% сред тези, които използват интернет рядко или никога.

Как интернетът стимулира мозъка?

Учените посочват, че интернетът излага мозъка на постоянен поток от информация, което го поддържа активен и ангажиран. От социалните мрежи до изпращането на имейли – всяка от тези дейности активира различни когнитивни процеси, които тренират мозъка. Освен това, взаимодействието онлайн може да помогне за справяне със самотата – един от ключовите рискови фактори за когнитивен упадък.

"Интернет стимулира мозъка да обработва и анализира огромно количество информация. Това не само подобрява вниманието и психомоторните умения, но също така увеличава когнитивния резерв – способността на мозъка да компенсира загубата на функции, свързана с възрастта,“ обясняват учените.

Едно от интересните открития в изследването е, че смартфоните са по-полезни за когнитивното здраве от лаптопите. Причината е проста: смартфоните осигуряват бърз и удобен достъп до интернет, като са винаги под ръка. Това позволява на хората да се ангажират с онлайн дейности дори в движение, което допълнително стимулира мозъка.

Откритията от това изследване предизвикват нови въпроси относно ролята на технологиите в поддържането на когнитивното здраве. Докато прекомерната употреба на интернет може да има негативни ефекти, балансираният подход би могъл да предложи изненадващи ползи за мозъка.