Парламентът на Молдова прие декларация за приемането на страната в ЕС

До края на 2025 г. трябва да бъдат изпълнени условията за започване на преговори по отделните глави

Новини
13:23 - 11 Юли 2025
895
Парламентът на Молдова прие декларация за приемането на страната в ЕС

Парламентът на Молдова прие вчера Декларация за приемането на Молдова в Европейския съюз, което е символичен и стратегически документ, потвърждаващ силния ангажимент на властите към европейския път на страната, предава молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.

Парламентарната опозиция бойкотира последното пленарно заседание.

Законодателната инициатива бе предложена от група народни представители от „Партията на действието и солидарността“ и документът бе прочетен от заместник-председателя на парламента Дойна Герман.

Декларацията подчертава значителния напредък, постигнат в процеса на европейска интеграция, включително получаването на статут на кандидат през 2022 г., започването на преговори за присъединяване през 2024 г. и укрепването на двустранните отношения с Европейския съюз, отбелязани наскоро с организирането на първата среща на върха Молдова-ЕС в Кишинев през юли 2025 г.

Парламентаристите призоваха всички политически сили, държавни институции и гражданското общество да останат обединени около тази национална цел и да допринасят активно за нейното постигане.

Документът подчертава, че партньорството с ЕС е донесло реални ползи за гражданите: повече икономически възможности, подкрепа за общностите, подобрена мобилност и социална сигурност и защита, въпреки предизвикателствата на регионалния контекст.

Същевременно Декларацията изразява надежда, че до края на 2025 г. ще бъдат изпълнени необходимите условия за започване на преговори по отделните глави.

Депутатите също така призовават бъдещият законодателен орган, който ще бъде конституиран след изборите на 28 септември 2025 г., да поддържа европейския курс на Молдова, да осигури политическа приемственост и ускоряване на реформите. Същевременно правителството е призовано да гарантира свободни и честни избори, да предотврати външна намеса и твърдо да се бори с корупцията в изборния процес.

„Приключваме единадесетия законодателен период с дълбокото убеждение, че до края на това десетилетие, чрез единство, решителност и постоянство Република Молдова ще стане държава членка на Европейския съюз – свободна и достойна страна, допринасяща за мира, демокрацията и сигурността на целия континент“, се казва в документа, приет от парламента.

Парламентът на Молдова официално приключва мандата си на 11 юли, но ще продължи да функционира до валидирането на новия законодателен орган на изборите на 28 септември 2025 г.

Парламентът на 11-ия законодателен период на Молдова беше конституиран след предсрочните парламентарни избори на 11 юли 2021 г. По това време три политически субекта преминаха избирателния праг и влязоха в законодателния орган. По-конкретно, Партията на действието и солидарността (ПАС) си осигури парламентарно мнозинство с 63 места (52,80%), следвана от Блока на комунистите и социалистите (БКС) с 32 места (27,17%) и Партия "Шор" с шест места (5,74%).

По време на четиригодишния мандат двама депутати от фракцията на ПАС – Виктория Казаку и Олеся Стамате – напуснаха парламента, за да станат независими депутати. Блокът на комунистите и социалистите, от своя страна, изгуби петима депутати: Василе Болеа, Гайк Вартанян, Александър Суходолски, Ирина Лозован и Александър Нестеровски – които продължиха дейността си като независими депутати. През 2023 г. Партия "Шор" беше обявена за противоконституционна, в резултат на което петимата депутати от формацията станаха независими.