Партиите в НС внасят законопроект за увеличение на заплатите на медиците
Студенти по медицина и специализанти организират кръгла маса в парламента

Постигнахме съгласие, което, структурирано в дни, е следното: до 14 юли ще постъпят всички предложения в комисията по здравеопазване, а до 28-и ще бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи, който да реши този проблем. Това заяви председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов. Той увери, че всички парламентарни групи са били единодушни, че трябва да бъде намерено решение на проблема с ниското заплащане в сектора на здравеопазването.
Утре студенти по медицина и специализанти организират кръгла маса в парламента, на която ще представят своите предложения за промени в законопроекта за въвеждане на минимални изисквания при определянето размера на трудовите възнаграждения на персонала в лечебните заведения. На дискусията ще присъстват и депутати от комисията, обяви Костадин Ангелов.
Исканията им са за 150% от средната заплата и не са съгласни предложението да бъде обвързано с колективния трудов договор. Ангелов обясни, че до внасянето на законопроекта няма да коментират темата, за да не се загуби конструктивния диалог между двете страни. Според Ангелов, е възможно всички специализанти да започват работа с една и съща стартова заплата.
"Това, което е реалистично за мен, може би не е реалистично за вас. Аз съм доволен, защото имаше една прекрасна дискусия, която повдигна не само този въпрос, но системата на българското здравеопазване е била изправяна през много и сложни проблеми, това е един от тях. Не би трябвало да ги решаваме един по един, защото ще доведе до дисбаланс в самата система. Тези млади колеги започват своя път и трябва да бъдат обучавани от колеги, които да носят цялата отговорност лично", каза и министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов.
"Аз съм оптимист, ще участваме във всякакви дискусии, но ще защитаваме интересите на цялото съсловие", категоричен бе Кирилов.
По време на дискусията той изрази опасение, че е възможно ако се фиксира определена заплата, някои болници няма да могат да я изплащат на служителите си.
"Трябва, когато се вземат решения, да се имат предвид всички възможности", лаконичен бе здравният министър.
За първи път долните нива на колективния трудов договор трябва да бъдат спазвани, защото ако не бъдат спазвани, ще има санкции към съответните управители на болнични заведения, независимо от търговския статут на болницата, съобщи зам.-председателят на комисията Иван Ибришимов.
"Трябва да има уважение към младите лекари, защото те може все още да са без специализация, но са лекари. По този начин се регулира възможността за заплащането. От най-долното ниво, но под това няма да може да бъде, както е досега в голяма част от държавното, общинското и областното здравеопазване", обясни той.
Новото КТД все още не е прието, затова все още ще се работи с това, което е в момента, но все още не е постигнато в голяма част от здравеопазването. Според Ибришимов, това значи, че в момента лекар получава 2000, 2200 със специалност, за медицински сестри- под 1500 лв.