Първо в Lupa.bg: Ето как българи откриха лек срещу коронавируса
Мутация на важен белтък пречи на COVID-19 да навлезе в клетките на човек
Български стартъп от млади учени "Микар21" обяви, че е открил нова микромолекула, която може да се справи с коронавируса и да се превърне в част от стандартното лечение на COVID-19. Откритието на нашите учени може да ускори значително разработването на лекарство, което третира не само симптомите на тази болест, но и подпомага пълното лечение на заразата, като микромолекулата блокира входа на вируса към човешкия организъм.
Резултатите от първите изпитания в едни от най-високо оценяваните лаборатории в Европа и САЩ - Юрофинс и ТермоФишер Сайънтифик, потвърждават по-горните твърдения. "Предвид ситуацията с разпространението на COVID-19, се смята, че изискванията за създаването и пускането на нови лекарства са по-леки, което означава и че разработването им ще бъде по-бързо. В рамките на 1 година бихме могли да достигнем втора фаза на клиничните изпитания", казва директорът на "Микар Иновейшън" Димитър Димитров.
Микромолекулата може да се използва за основата на хапче, което е далеч по-малко токсично от сега използваните, като се третират двата протеина CCR5 и CCR7, както при при борба с ХИВ вируса и ревматоидни заболявания.
Обикновено втората фаза на клиничните проучвания обхваща по-голяма група хора - между 100 и 300 души, които изпробват ефикасността на лекарството и се включват доброволци и пациенти. Компанията вече е готова да картотекира болни и води преговори с 5 от най-големите фармацевтични концерни в света за кооперация. Според Димитров лекарството може да стигне до аптечната мрежа в целия свят до 5 години (при положение, че сега един нов медикамент се появява по лавиците чак след 10-15 години - б.р.). Компанията изчислява, че предклиничното проучване на микромолекулата ще струва около 3 милиона евро.
Как работи?
Преди 2 месеца "Микар21" започва виртуални скрининг тестове и разкрива първата линия на белтъците CCR5 и CCR7 - антагонисти за борба с COVID-19. Най-просто казано, учените откриват микромолекула, която може да се използва в неинвазивни медикаменти за превенция и третиране на пациенти с коронавируса на генетично ниво. Въпросните 2 протеина се намират в имунната система и при определени мутации правят клетките резистентни на някои вируси като ХИВ. Генетичният подход включва използването на интратела, които блокират експресията на CCR5 протеина при лечението на пациенти с ХИВ. Според Димитров има 62 различни медикаментозни метода за борба с ХИВ, базирани на протеина CCR5, и нито един на базата на CCR7, което прави разкритието наистина важно за научната общност. Мутации в този белтък обикновено са виновни за развитието на състояния като псориазис и някои ревматоидни проявления. Новооткритите антагонисти на практика модифицират клетките така, че да са резистентни на вируса.
В момента в САЩ се разработва само едно лекарство срещу коронавируса и то е на базата на CCR5 протеина. Клиничните проучвания вече са във втора фаза.
Екипът на "Микар21" уточнява, че откритието идва от скрининга на над 4 милион възможни компонента. Най-обещаващите от тях са изпратени за анализ на ТермоФишер, за да се изследват както възможностите на белтъците да се свържат с вируса, така и да се проучи биологичният отговор.
"Микар21" е основана през 2016 г. от Димитър Димитров и учения д-р Филип Фратев като фабрика за откриване на нови медикаменти. Основният й фокус е върху клиничните проучвания на нови молекули, които след това праща за патенти и лицензи към големите фарма играчи. В случая с потенциалното лекарство срещу коронавируса "Микар21" влиза в пазара за 1 трилион щатски долара - точно, колкото са преките разходи, очаквани за борба с коронавируса.
Освен това Димитров напомня, че с това откритие поставя България на картата на най-добрите в сферата на биотехнологиите и иновациите.