Първо в Lupa.bg: Голф комплексът до Елин Пелин с нов собственик

Новини
19:51 - 24 Юни 2019
9124
Първо в Lupa.bg: Голф комплексът до Елин Пелин с нов собственик

Голф и спа комплексът „Света София“ до Елин Пелин има нов собственик. Чуждестранните инвеститори от „България дивелопмънт холдингс лимитед“ продадоха недвижимия имот на българска компания, собственост на бизнесмена Мирослав Печев.

За сделката става ясно от документи в търговския регистър, вписани на 20 юни, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Стойността на сделката не е публична информация. Във финансовия отчет за 2017 г. на дружеството собственик нетекущите активи /земя, сгради, съоръжения, оборудване/ са оценени на 16,7 млн. лв.

Компанията „България дивелопмънт холдингс лимитид“, собственост на група инвеститори от Хонконг, придоби голф комплекса в периода 2014-2015 г. Става въпрос за терени с площ над 880 дка между селата Равно поле и Мусачево. Върху тях има голф игрище, клубна сграда, спа комплекс, спомагателни постройки и тренировъчно игрище.

Азиатските инвеститори имаха грандиозни планове - да изградят мащабен ваканционно-развлекателен комплекс около голф игрището, като придобият още 1500 дка държавни и общински терени в съседство. Успяха само донякъде – купиха 305 дка от община Елин Пелин, които сега също са в процес на продажба на същия купувач.

Голф комплексът беше един от ключовите елементи за мащабния проект, придобил популярност като Българския Лас Вегас.

През 2014 г. компанията-инвеститор получи сертификат за приоритетен инвестиционен проект - най-високата възможна подкрепа от държавата, а през 2017 г. срокът на действието му беше удължен с две години - до август тази година.

Идеята беше на мястото да бъдат построени закрит аквапарк, хотели, казина, мол, концертна зала и редица други обекти.

Планираната първоначална инвестиция беше за над 1 милиард и 500 милиона лева, а впоследствие набъбна до 1,5 млрд. евро. През годините обаче бяха направени само предпроектни проучвания за комплекса, но до първа копка не се стигна.

Една от ключовите фигури в компанията „България дивелопмънт холдингс лимитид“ е Стивън Ло, милиардер от Хонконг. През 2014 г., при управлението на тогавашния президент на ЦСКА Александър Томов, се заговори, че бизнесменът може да стане генерален спонсор на футболния клуб. Стивън Ло дори пусна клипче в интернет, в което позира с фланелка на армейците.

Какво знаем за купувача?

Бизнесменът Мирослав Печев е един от големите дистрибутори на кафе, чай и алкохол други бързооборотни стоки в България чрез фирмата си „Софсток“. Допреди няколко години той внасяше в страната продуктите с марката „Лаваца“, а сега ключовият му бранд е кафето „Кимбо“.

Печев е собственик на Парк хотел „Витоша“ в „Студентски град“, а през 2016 г. придоби „Гранд Хотел България“ - неработещият от години обект на бул. „Цар Освободител“ в София. В скоро време се очаква да стартира реновацията на „Гранд Хотел България“.

Проектът за Българския Лас Вегас беше качен на фондовата борса, като част от стратегията за управление на капиталите. Това стана чрез дружеството „Кепитъл Консепт лимитед“, което беше собственик на голф комплекса „Света София“ и на още няколко специално създадени фирми за реализацията на мащабния комплекс.

„Кепитъл консепт лимитед“ към днешна дата е компанията с най-голяма пазарна капитализация на Българската фондова борса. След няколко малки сделки в последните месеци капитализацията достигна 16,8 млрд. лв. Това е невероятно голяма сума за холдинг, който има в активите си само голф комплекс и земеделска земя в община Елин Пелин. За сравнение втората най-голяма публична компания е „Чайкафарма“, като пазарът я оценява на малко под 700 млн. лв.

Предстои да видим как продажбата на голф игрището ще се отрази на капитализацията на „Кепитъл консепт лимитед“. Но по-интересно е какво ще се случи с идеята за изграждане на мащабния ваканционно-развлекателен комплекс между Равно поле и Мусачево. Екипът на „ИмоТиТе“ изпрати въпроси до фирмата купувач на голф комплекса. Оттам не получихме отговор за това какви са плановете на дружеството.

„Света София“ е един от седемте действащи голф комплекса в България. В близост до столицата има още два – в Ихтиман и Правец. Други три са разположени на Черноморието – между Балчик и Каварна. А седмият е до Разлог. Повечето бяха построени в периода 2007-2011 г. с идеята да се възползват от силния интерес към ваканционните имоти в България.

При голф игрищата въвръщаемостта на инвестицията идва по две линии – от провеждане на голф турнири и събития, и от продажба на къщи и апартаменти в рамките на комплекса. През годините имаше проекти за още дузина голф игрища в България, но кризата на имотния пазар осуети намеренията на инвеститорите. На държавно ниво се обмисляха стимули за подкрепа на голф сектора, но нищо конкретно не беше прието.