Пекин арестува щатски сеизмолог
Роденият в Китай американски сеизмолог Юлин Чън, който е публикувал финансирани от правителството на САЩ научни изследвания за засичане на севернокорейски ядрени опити, е задържан в Китай от близо 2 г. и е изправен пред съд по обвинения в шпионаж. Това съобщават неговата съпруга, американски законодатели и две организации, защитаващи правата на заложници и неправомерно задържани лица.
Случаят на Юлин Чън, за когото се съобщава публично за първи път, добавя ново напрежение към и без това сложните отношения между двете ядрени сили САЩ и Китай в момент, в който президентът Доналд Тръмп се стреми да запази стабилни отношенията с Пекин след търговската война от миналата година, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
На 19 март държавният секретар Марко Рубио официално каза, че 54-годишният Чън е „неправомерно задържан“, с което освобождаването му се превърна във водещ приоритет на американската дипломация. Според съпругата му Юфан Жун администрацията на Тръмп умишлено не е оповестила публично случая, за да не възпрепятства дипломатическите усилия на най-високо равнище за освобождаването му.
Американски източник, запознат със случая, заявява, че администрацията е „съсредоточена върху постигането на освобождаването на американския сеизмолог от това неоправдано задържане“. Източникът говори при условие за анонимност поради чувствителния характер на дипломатическите контакти.
Чън, който става американски гражданин през 2011 г. и живее в Бостън, щата Масачузетс, е единственият американски гражданин, задържан в Китай, когото Вашингтон официално определя като неправомерно задържан, според съпругата му и организации за защита на заложници.
Съпругата на Чън заявява, че от Белия дом и Държавния департамент са ѝ казали, че по време на държавното си посещение в Пекин през май Тръмп е повдигнал въпроса за задържането на съпруга ѝ пред китайския лидер Си Цзинпин, който обещал да разгледа случая. По думите ѝ обаче китайските власти досега не са предприели никакви действия.
В интервю за Ройтерс съпругата на Чън изразява опасения, че Пекин вече е решил да признае съпруга ѝ за виновен в шпионаж още преди началото на процеса. В Китай това престъпление може да се наказва с доживотен затвор, а в особено тежки случаи – и със смърт.
Говорителят на китайското външно министерство Лин Цзян коментира, че съдебните органи действат съгласно закона и че „не съществува такова нещо като неправомерно задържане“.