Пентагонът с няколко военни опции срещу Иран

Техеран предупреди САЩ, че всяко нападение ще предизвика "всеобхватна война" с незабавно отмъщение

Свят
12:37 - 20 Септември 2019
1381
Пентагонът с няколко военни опции срещу Иран

Пентагонът представя широк спектър от военни варианти на президента на САЩ Доналд Тръмп срещу Иран, тъй като той все още обмисля как да отговори на атаката над петролната индустрия на Саудитска Арабия, съобщава АП.

По време на среща в Белия дом президентът ще получи списък с потенциални цели за въздушен удар в Иран, наред с други възможни отговори, а също така ще бъде предупреден, че военните действия срещу Ислямска република могат да прераснат във война, според американски служители, запознати с дискусиите.

Срещата по национална сигурност е първата възможност за решение, как САЩ трябва да отговорят на атаката срещу ключов съюзник в Близкия Изток. Всяко решение може да зависи от това какъв вид доказателства американските и саудитските следователи са в състояние да предоставят, доказващи, че атаката с ракети и дронове е започнала от Иран, както твърдят редица длъжностни лица, включително държавния секретар Майк Помпео.

Иран отрече участието и предупреди САЩ, че всяко нападение ще предизвика "всеобхватна война" с незабавно отмъщение от Техеран.

И Помпео, и вицепрезидентът Майк Пенс осъдиха атаката срещу саудитските петролни съоръжения като "акт на война".

Пенс заяви, че Тръмп ще "преразгледа фактите и ще вземе решение за следващите стъпки. Но американският народ може да бъде уверен, че САЩ ще защитават интереса си към региона и ние ще стоим заедно със своите съюзници."

Отговорът на САЩ може да включва военни, политически и икономически действия, а военните варианти могат да варират от никакви действия до въздушни удари или по-малко видими ходове като кибератаки.

Вероятен ход на САЩ би бил да предостави допълнителна военна подкрепа, за да помогне на Саудитска Арабия да се защити от атаки от север, тъй като по-голямата част от защитата й е съсредоточена върху заплахите от хусите в Йемен на юг.

Генерал Джоузеф Дънфорд, председател на Съвместния началник-щаб, коментира, че въпросът дали САЩ ще отговарят е "политическа преценка", а не за военните.

"Моята работа е да предоставя военни възможности на президента, ако той реши да отговори с военна сила", каза Дънфорд.

Тръмп ще иска "пълен набор от възможности", допълва той. "В Близкия изток, разбира се, имаме военни сили там и планираме много и имаме много възможности."

Конгресменът Елиса Слоткин коментира, че ако Тръмп "избере опция, която включва значителен военен удар срещу Иран, предвид сегашния климат между САЩ и Иран, има вероятност той да ескалира в средна до мащабна война, считам, че президентът трябва да дойде в Конгреса."

Слоткин, бивш съветник за политиката в Близкия изток в Пентагона, заяви, че се надява Тръмп да обмисли широк спектър от възможности, включително най-основният избор, който би бил да се поставят повече сили и отбранителна военна техника в и около Саудитска Арабия, за да се помогне за повишаване на сигурността.

Екип от криминалисти от централното командване на САЩ проверява доказателства от останки от крилати ракети и дронове, но Пентагонът заяви, че оценката не е приключила. Длъжностните лица се опитват да определят дали могат да получат навигационна информация от отломките, която би могла да даде твърди доказателства, че ударите са дошли от Иран.

Говорителят на Пентагона Джонатан Хофман заяви в четвъртък, че САЩ са много уверени, че служителите ще могат с точност да определят, кой е започнал атаките миналия уикенд.

Американските служители не желаят да предполагат какъв отговор ще избере Тръмп. През юни, след като Иран свали американски дрон, Тръмп първоначално одобри военен удар, след което рязко го отмени, защото заяви, че това би убило десетки иранци. Решението подчертава продължителното нежелание на президента да въвлече страната в друга война в Близкия изток.