Петролът рухна с почти 30%
След съобщенията от неделя, че Саудитска Арабия подготвя драстично увеличаване добива на петрол, цената му на азиатските борси рухна с почти 30%. Нивата вероятно ще са различни в края на търговията, но началото е белязано от почти исторически рекорд по поевтиняване.
Сортът "Брент" падна от 45 долара за барел на 31. 52 долара за барел, а американският лек петрол West Texas Intermediate слезе до 30 долара за барел. Майските фючърси за "Брент" се спускаха до 33. 55 долара за барел, а това са нива от януари 2016 г. Рекордът за еднодневно поевтиняване на петрола е от 1991 г. при началото на първата Война в Залива.
Маневрата на саудитците идва след провала на преговорите за удължаване на сделката ОПЕК+ отвъд края на март със страни като Русия, Казахстан и Азербайджан. Тя цели натиск над Русия да се върне на масата, както и да се опита изтласкване с дъмпинг на конкуренти, включително и американците.
Боб Макнали от Rapidan Energy Group коментира за "Файненшъл таймс", че наблюдаваме най-бруталната от 30-те години на миналия век комбинация от свиващо се търсене и увеличаващо се предлагане. "Рухването на цените едва започва", допълва той.
Банка "Голдман Сакс" понижи на 30 долара за барел прогнозата си за "Брент" за второто и третото тримесечия и предупреди, че в предстоящите седмици може да се появят цени и от 20 долара.
Около 15 минути след началото на азиатската търговия обърканите от Саудитска Арабия брокери малко върнаха цената до почти 35 долара за барел "Брент". Но това все пак си остава над 20% поевтиняване за ден.
Ефект оказва епидемията от коронавируса COVID-19, довел до свиване с над 17% на китайския износ за първите два месеца. Само за 9 дни от световните фондови пазари са били заличени 9 трилиона долара, оцени BofA Global Research.