ПО СХЕМАТА НА МАНУКЯН: Кой открадна 100 000 лева от НДК?
Огромната сума е изхарчена за "проверка на енергийната ефективност"
Одит разкри нова финансова афера около министерството на културата, този път в НДК. 100 000 лева са похарчени за услуга, от която не е имало никаква необходимост и която никой от управителните органи на двореца не е одобрявал, пише в отчет на вътрешното звено за ревизии в министерството.
Парите са преведени на фирма „Крипто енерджи“ за обследване енергийната ефективност на сградата. Подобна процедура обаче вече е правена през 2017 г., когато България се готвеше да поеме председателството на ЕС, а НДК трябваше да приеме някои от мероприятията. Тогава държавата дори предприе мащабен ремонт на помещенията, тъкмо за да отговарят на изискванията за енергийна ефективност. В цяла поредица рекламни материали той бе неречен „НДК Промяната“.
Въпреки това през пролетта на миналата година - почти веднага след като я назначават за директорка, Андрияна Татарова на своя глава обявява нов конкурс, за който не е получила съгласие нито от Съвета на директорите, нито от министерството. Там са заложени такива критерии, на които да отговаря само една фирма, всички други автоматично отпадат, се твърди в одита.
В крайна сметка на 14 юни 2024 г. г-жа Татарова подписва договор с единствената останала - „Крипто енерджи“, чийто едноличен собственик е Петър Дюлгеров. НДК ѝ превежда 116 308 лв. „Извършени са неефективни разходи, нарушени са финансовите интереси на дружеството“, се твърди в заключението.
Постановката на режисьора Крис Шарков е представена в НДК. В рекламните материали за нея пише, че „Галерия Стриндберг“ е продукция, която „преоткрива автора Аугуст Стриндберг в контекста и кризaтa на новите понятия за пол и идентичност. Това е и още един спектакъл-поглед към изчезващия човек преди неговото окончателно превръщане в обект.“ На фона на всичко останало парите, които „7арт“ получава за услугата, са дребни стотинки – 2070 лв.
Енергийно ефективен ли е мастодонтът в центъра на София?
Времето, в което е извършена ревизията на НДК и е представено заключението ѝ, съвпада с най-големия скандал, в който министерство на културата се е забърквало през последните десетилетия. В началото на октомври м.г. стана известно, че ведомството е източвано с помощта на най-малко 250 души, нямащи нищо общо с изкуството – основно бармани, строители, чистачи, електротехници, безработни. Всички те са назначени в театрите в страната с месечни заплати между 13000 и 25000 лева. В същото време заплатите на театралните артисти в България не достигат дори до 2000 лева.
Скандалите се редят един след друг, но министър Найден Тодоров е напълно невинен.
По тази схема от държавата са откраднати най-малко 2 милиона лева – това е официално обявената до момента сума. Неофициално служители от министерството твърдят, че става въпрос за поне 5 милиона. До момента публичност придобиха основно аферите в театрите в Смолян и Разград. Но запознати разказват, че схемата е прилагана практически навсякъде.
През октомври м.г. бяха арестувани директорите в Смолян Румен Бечев и в Разград Левон Манукян. И двамата в момента са на свобода. Парите за заплати в държавните театри в страната се превеждат от министерството на културата с подпис от министъра. Въпреки това прокуратурата вече трети месец не успява да открие връзка между скандално преведените от София милиони и Найден Тодоров.