Победата на Тръмп няма да доведе до преориентация на българските партии

Според доц. Милен Любенов изборите в САЩ са важни за Европа като цяло, но за формиране на правителство у нас има други фактори

Новини
10:06 - 06 Ноември 2024
2262
Победата на Тръмп няма да доведе до преориентация на българските партии

ГЕРБ по някакъв начин правят опит да се разграничават, говорейки, че няма добро ДПС, но така продължават да затварят вратата към ПП-ДБ, прогнозира доц. Милен Любенов, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР.

В "Преди всички" той коментира, изявлението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че "ако няма правителство с първия няма, с никой няма да има", а "правителство на малцинството" не е удачно, защото:

"За ГЕРБ не е удобен, защото ще бъде подкрепено от ДПС-НН и вероятно ще се намери друга подкрепа, но така Борисов и ГЕРБ ще станат заложник на Пеевски. Те добре осъзнават това и в миналото НС изпитаха облекчение, когато кабинетът Желязков не мина. Ще настояват за коалиция с ПП-ДБ и подписване коалиционно споразумение, но перспективата е под въпрос с втвърдяването на позицията на ПП-ДБ."

Според него малките играчи, дори и двойно да увеличат резултата, "това не би променило картината" у нас.

И допълни, че вероятно към президента Румен Радев има определени очаквания и натиск от определени кръгове, да излезе на политическия терен, защото това драстично би променило политическата ситуация в страната.

"На всеки следващи избори се очаква партия на Радев да излезе и това не се случва", припомни политологът.

Неговото мнение е, че ако се стигне до процедура в Конституционния съд (КС), тя ще е за частично касиране на изборите в определени избирателни секции:

"Опасявам се, че НС много скоро, не излъчвайки правителство, ще се отиде към нови избори и това дело в КС ще е безсмислено."

Относно изборите в САЩ и победата на Тръмп Любенов каза:

"Не мисля, че резултатите от изборите в САЩ и победата на Тръмп, която скоро ще бъде потвърдена, ще доведе до някаква преориентация и преосмисляне на позициите на българските политически партии. Двете са нерелевантни едно на друго.

Изборите в САЩ са важни за Европа като цяло, но за формиране на правителство у нас има други фактори.

Ако някой мисли, че "Възраждане" ще стане по-приемлив партньор за ГЕРБ, го изключвам. Защото ще видим силна реакция на ЕП срещу "Възраждане" като антиевропейска партия."

Доц. Любенов смята, че  перспективите за общо управление с намиране на трети партньор за правителство с мандата на ГЕРБ, към днес изглеждат нереалистични.

"Така че към 11 ноември, когато ще се свика НС, моите очаквания са да видим нещо, което наблюдавахме и преди. Залогът, изборът на председател на НС, е по-голям, защото този човек е потенциален служебен министър-председател", каза доц. Любенов.