Почина „касапинът от Пекин”
Бившият китайски премиер Ли Пън е отговорен за репресиите на „Тянанмън”
Бившият китайски премиер Ли Пън, известен като "касапинът от Пекин" за ролята си в репресиите на площад "Тянанмън", почина на 90-годишна възраст.
Ли е починал от неуточнено заболяване в Пекин, след като не е реагирал на лечението в понеделник, съобщи китайската информационна агенция "Синхуа". Бившият премиер преди се е борил с рак на пикочния мехур.
Ли стана известен в цял свят като един от ключовите архитекти на бруталното разпръскване на масови продемократични демонстрации в Пекин на 4 юни 1989 г. Той остана на върха на комунистическия режим повече от десетилетие, като същевременно се превърна в символ на омразата заради репресиите до смъртта си.
След като огромна тълпа студенти, работници и други хора стояха в лагери на площад "Тянанмън" седмици наред, искайки промяна, Ли обяви военно положение на 20 май 1989 година. Две седмици по-късно, в нощта на 3 срещу 4 юни, военните сложиха край на протестите, убивайки стотици невъоръжени цивилни - според някои оценки повече от 1000 души. Въпреки че решението да се изпратят войските е било колективно, масово е мнението, че Ли е отговорен за кървавите репресии.
Извършените по негово време злини го преследват до края на официалната му политическа кариера през 2003 година, като пътуванията му в чужбина предизвикват широко разпространени протести - като например в Париж през 1996 година, когато повече от 2000 души излязоха на улицата, за да осъдят изреченото по негов адрес приветствие от тогавашния президент на Франция Жак Ширак. Въпреки това той остава член на елитния Постоянен комитет на Политбюро в продължение на 15 години и през по-голямата част от 90-те години е на второ място след китайския президент Цзян Цзъмин.