Почина най-възрастната олимпийска шампионка
Агнес Келети издъхнала от пневмония
Дни преди 104-ия си рожден ден от този свят си отиде Агнес Келети - най-възрастната олимпийска шампионка. Унгарската гимнастичка е починала в болница в Будапеща, където е била хоспитализирана с пневмония.
Келети, която е най-успешната унгарка в историята на олимпийските игри, има 10 медала в спортната гимнастика, включително пет златни – на Игрите в Хелзинки през 1952 г. и на Игрите в Мелбърн през 1956 г.
Само трима нейни сънародници могат да се похвалят с повече отличия.
Агнес Келети е родена на 9 януари 1921-а. Започва своята гимнастическа кариера на 4-годишна възраст и печели олимпийските си медали на 31 и 35 години. Дебютът й на Игрите е през 1952-а.
След Мелбърн 1956 търси убежище в Израел. Там преподава гимнастика, като няколко години е начело на националния отбор на страната.
Приета е в Залата на славата на спортната гимнастика през 2002 г.
Освен феноменални постижения, дългият живот на Келети включва една голяма трагедия.
Само част от семейството й оцелява по време на Холокоста, а тя остава жива благодарение на фалшива самоличност и работата й като прислужница.
Нейните майка и сестра също се спасяват, но баща й и чичовците й загиват в Аушвиц и са сред 550 000 унгарски евреи, убити в нацистки лагери на смъртта, унгарски батальони за принудителен труд и гета.
Невероятната история на унгарката
Носителка на 5 златни и общо 10 медала от най-големия спортен форум, на прага на 103-та си годишнина Агнеш Келети е най-възрастният олимпийски състезател. Родена през 1921-ва в Будапеща, тя се запознава с гимнастиката на 4 години. На 16 става шампионка на Унгария и е включена в проектоолимпийския отбор за Игрите през 1940 г., които така и не се провеждат.
Следват тежките години на Втората световна война.
Заради еврейския си произход тя и семейството ѝ са подложени на дълги и мъчителни изпитания. Келети е изключена от гимнастическия клуб, в който тренира и се крие в провинцията, за да оцелее. Разбрала слуха, че омъжените жени не ги изпращат в трудови лагери и в началото на 1944 г. Агнеш сключва брак с унгарския гимнастик Ищван Шаркани. Майка ѝ и сестра ѝ оцеляват под грижите на шведския дипломат Раул Валенберг, който в наетите от него в Будапеща „шведски къщи“ спасява живота на няколко хиляди евреи. Баща ѝ обаче няма този късмет. Той и част от роднините на Агнеш загиват в концентрационния лагер в Освиенцим.
След войната тя продължава с гимнастиката, но не стига до Игрите в Лондон 1948 г., заради контузия.
Олимпийският дебют на унгарката е на 31 в Хелзинки, където печели злато на земя и два бронзови медала. През 1956 г. в Мелбърн, месец преди да навърши 36, тя е най-големият конкурент на съветската звезда Лариса Латинина.
Есента на същата година е белязана от революцията в Унгария и съветските танкове в Будапеща. Политическото напрежение рефлектира и върху спортното състезание. Келети остава зад Латинина в многобой и в отборното, но печели три златни медала на уредите и побеждава в отборното състезание с уреди, предшественик на днешните ансамблови съчетания по художествена гимнастика.
След Игрите Агнеш, както и още 45 спортисти от 108-членната делегация на Унгария емигрират. Тя остава в Австралия, година по-късно заминава за Израел, където прекарва почти целия си живот, като треньор по гимнастика.
„Аз имах мечта - да обиколя света. И тъй като нямахме пари, гимнастиката ми помогна да го направя. Обичах сама да избирам музиката за съчетанията си. Аз съм виолончелистка. Обичах музика, която ми носеше повече динамика и ритъм. Австралия е чудесна страна с прекрасен народ. Реших да остана там след Олимпийските игри, защото харесах мястото, както и хората, а и знаех английски“, разказва забележителната унгарка.
На 94 години Агнеш Келети и семейството й се завръщат в Будапеща. Въпреки че е прехвърлила вековна възраст, тя все още е жизнена и енергична и прави почти всеки ден разходки из унгарската столица.