Politico: Войната в Украйна вече има признаци на световна

В редиците и на двете армии се бият не само граждани на двете страни, но и много чужденци, оръжията, които използват, идват от цял ​​свят

Новини
15:37 - 18 Декември 2024
762
Politico: Войната в Украйна вече има признаци на световна

Конфликтът в Украйна се възприема от мнозина по света като регионален, но всъщност тази война вече има признаци на световна. Освен това изходът от нея в крайна сметка ще зависи не от Москва и Киев, а от решенията на техните ключови съюзници - Китай и страните от НАТО, коментират в редакцията на изданието Politico.

В редиците на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) и руската армия се бият не само граждани на двете страни, но и много чужденци. Освен това оръжията, които използват, идват на фронта от цял ​​свят, предава Фокус.

"В небето над бойното поле иранският безпилотен апарат "Шахед“ може да бъде прихванат от американска система за противовъздушна отбрана, а на земята артилерията германско производство се движи покрай севернокорейските снаряди“, обяснява авторът на статията.

Москва обявява войната като защита срещу "колективния Запад“ и превантивна такава срещу НАТО.

Тази реторика намери отговор не само сред най-агресивните антизападни режими като Иран или Северна Корея, но и в много страни от Глобалния Юг, по един или друг начин недоволни от позицията си в съвременния свят.

На свой ред Киев представя собствената си защита не просто като самоотбрана, а като борба за демокрация и свободна Европа. И Европа е склонна да се съгласи с това, наистина страхувайки се за собствената си сигурност.

А САЩ все още се опитват да запазят статута си на защитник на демокрациите и свободния свят.

В крайна сметка се очертаха два глобални лагера от държави, които подкрепят или Русия, или Украйна - икономически, дипломатически или пряко с оръжие. И тази помощ се оказа жизненоважна и за двете страни.

Икономическата подкрепа от Китай и страните от Глобалния Юг позволи на Кремъл да поддържа стабилна ситуацията в страната и да създаде илюзията за нормалност за огромното мнозинство от населението, въпреки участието в най-голямата война в Европа от времето на Хитлер насам.

За Киев помощта на партньорите е още по-важна.

Без подкрепата на Запада Украйна нямаше да оцелее през първата година от войната,

всичко щеше да завърши със "съкрушително поражение“ за украинците, казва Александър Габуев, директор на Евразийския център "Карнеги“.

В крайна сметка, според анализаторите, изходът от войната вероятно ще зависи от решенията на основните спонсори на конфликта: НАТО и Китай.

"Ако спрете подкрепата на НАТО за Украйна, няма да има Украйна. Но ако спрете китайската подкрепа за руските военни усилия, това ще принуди Москва да ограничи апетита си и ще разсее надеждите, че времето е на нейна страна“, уверява Габуев.

Сега изглежда, че най-големият победител от войната е Китай, който успя да консолидира контрола си над отслабената Русия.

Това обаче може да се промени, ако участието на Северна Корея в конфликта създаде проблеми в Индо-Тихоокеанския регион, който Пекин смята за свой заден двор. Например, ако Южна Корея се включи в конфликта или дори НАТО започне да действа в тази част на света.

Има и други фактори, които биха могли да повлияят на изхода от войната в Украйна. В САЩ това е непредсказуемият Доналд Тръмп. В Близкия Изток може да избухне по-активна конфронтация между Иран и Израел. В самата Европа набират популярност крайнодесните партии, някои от които са скептични относно помощта за Украйна.