Полша обеща помощ на Финландия и Швеция при заплаха

Двете страни официално кандидатстваха за присъединяване към НАТО

САЩ
12:17 - 19 Май 2022
2279
Полша обеща помощ на Финландия и Швеция при заплаха

Полша ще помогне на Швеция и Финландия, ако бъдат нападнати преди да станат членове на НАТО, каза полският премиер Матеуш Моравецки в четвъртък.

"Считам присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО като важен сигнал за укрепване на сигурността в Европа", каза той по време на конференция.

"Искам да уточня, че в случай на нападение срещу Швеция или Финландия по време на техния процес на присъединяване, Полша ще им се притече на помощ".

 

Финландия и Швеция официално кандидатстваха за присъединяване към алианса на НАТО в сряда, решение, предизвикано от нахлуването на Русия в Украйна. Тази заявка дава старта на процес на присъединяване, който се очаква да отнеме само няколко седмици, въпреки, че Турция засега заяви, че няма да подкрепи тяхното членство, като за своето съгласие тя постави условие - страните да спрат да подкрепят кюрдските организации и да предадат на Анкара 33 лица, обвинени в Турция за тероризъм.

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви в сряда, че Съединените щати ще работят с Финландия и Швеция, за да бъдат бдителни срещу всякакви заплахи за общата им сигурност, докато се обмисля членството на двете страни в НАТО. Подобни гаранции даде и Великобритания.

Всичките 30 настоящи страни от НАТО трябва да се съгласят да отворят вратата за нови членове, а решението според правилата трябва да се вземе единодушно.

Кремъл предупреди за "военни и политически последици", ако двете страни решат да се присъединят към НАТО, но в последните два дни Русия намали заплахите в реториката си, като руският външен министър Сергей Лавров заяви, че практически нищо няма да се промени с тяхното членство в НАТО.

Дмитрий Медведев, бившият руски президент, който е заместник-ръководител на Съвета за сигурност на Русия, заяви миналия месец, че това ще принуди Москва да засили военното си присъствие в Балтийския регион.

Анализаторите обаче казват, че военни действия срещу скандинавските страни изглеждат малко вероятни, като се има предвид ситуацията, в която са "затънали" руските сили в Украйна.