Полша отряза Украйна за изтребители и летища

Общество
09:16 - 07 Март 2022
5337
Полша отряза Украйна за изтребители и летища

"Полша няма да изпрати своите бойни самолети в Украйна, както и да позволи да се използват нейни летища. Помагаме значително в много други области." Това написаха в Туитър от кабинета на полския министър-председател.

Новината дойде малко след като Русия предупреди страните, които са съседни на Украйна, да не приемат бойни самолети на Киев, които после ще бъдат използвани срещу силите на Москва и обвини Румъния, че е разрешила подобни кацания. "На практика цялата авиация на режима на Киев, годна за участие в боеве, беше унищожена. Но ние знаем от сигурни източници, че украински машини, са излетели към Румъния и други съседни страни", заяви говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков, цитиран от Франс прес и БТА.

"Използването на мрежата от летища в тези страни за база за украински военни самолети и за тяхното последващо използване срещу руските въоръжени сили би могло да бъде смятано като намеса на тези страни във въоръжен конфликт", предупреди говорителят.

Междувременно председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че затваряне на украинското въздушно пространство може да предизвика световна война.

Още няколко часа по-рано САЩ дадоха „зелена светлина“ на страните от НАТО, ако решат да предоставят бойни самолети на Украйна. Това става ден след като президентът Володимир Зеленски отправи молба към членовете на Конгреса да предоставят такива самолети.

Преди това стана известно, че Вашингтон обсъжда с Варшава възможността Полша да предостави свои изтребители МиГ-29С на Украйна. Това са съобщили четирима представители на американските власти за изданието "Политико", предаде БНР.

Информацията бе потвърдена официално от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен. "Работим активно върху сделка с Полша, за да снабдим Украйна със самолети. Не мога да кажа  кога точно ще стане това, но мога да потвърдя, че работим много, много активно", каза той пред репортери по време на визитата си в Молдова", цитиран от AFP.

Украинският президент Володимир Зеленски поиска бойни самолети руско производство от източноевропейски държави, тъй като украинските пилоти са обучени да ги управляват. Вчера, по време на видеоконферентен разговор със законодателите на САЩ, той отново е отправил подобна отчаяна молба пред повече от 280 членове на Сената и Камарата на представителите (Конгреса).

През последните дни Зеленски многократно помоли Запада да въведе зона, забранена за полети над Украйна, но САЩ и техните съюзници от НАТО отхвърлиха тези призиви, опасявайки се от пряка конфронтация с Москва. Вместо това САЩ обещаха военна помощ на Украйна. В контролирания от демократите Конгрес на САЩ има силна двупартийна подкрепа за спешна военна и хуманитарна помощ за Украйна след инвазията на Русия на 24 февруари в размер на 10 млрд. долара.

"Тези самолети са много необходими. И ще направя всичко възможно, за да помогна на американската администрация да улесни техния трансфер", коментира лидерът на мнозинството в Сената на САЩ Чък Шумър. .

До момента на Украйна не са доставяни изтребители. България, Полша и Словакия, които разполагат с такива самолети, са изразили колебания по този въпрос, сочи агенция Франс прес. Българският премиер Кирил Петков преди дни беше категоричен, че няма да изпращаме самолети на Украйна.

България не само няма да дава от собствените си МиГ 29 на Украйна, но се чуди как ще ги поддържа и ремонтира. Това стана ясно от интервю в неделя по Би Ти Ви на новия военен министър Драгомир Заков.

На въпрос защо Украйна и САЩ вече не споменават България като страна, която може да даде самолети на Киев, той отговори: "Сигурно, защото знаят, че само половината от самолетите ни МиГ-29 летят и че с тях пазим не само българското, но и натовското въздушно пространство".

Министърът на отбраната обясни драматично, че в следващите няколко седмици трябва да се вземат много отговорни решения как ще се ремонтират и поддържат изобщо самолетите ни, защото през последните години това се прави от Русия. Нещо, което очевидно сега няма как да се случи.

България разполага с 15 МиГ-29, от които обичайно летят и са напълно оборудвани 8-9. На няколко пъти през годините се сключваха нещо като абонаментни договори с Русия за поддържането на тези машини, включително ремонт, а понякога и за смяна на двигатели.

ПОМОЩ ОТ САЩ

Лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл, републиканец, работи с Шумер и други законодатели, за да се получи цялата помощ, която администрацията на президента Джо Байдън е поискала за Украйна, каза Шумер на Зеленски, според източник, информиран за разговора.

"Заедно ще получим тази помощ от над 10 милиарда долара бързо под формата на икономическа и хуманитарна помощ, както и помощ за сигурност на украинския народ“, е казал Шумер, според източник на Ройтерс. Сенаторът републиканец Стив Дейнс съобщи за Фокс Нюз, че половината от предвидените средства - 5 миларда долара, ще отидат за военни цели.

Бен Сасе, републикански сенатор, пък каза, че евентуална забранена за полети зона над Украйна ще означава изпращане на американски пилоти в битка срещу Русия - в "битка между ядрени сили, която може бързо да излезе извън контрол". Но той е посочил, че САЩ трябва да доставят на Украйна самолети и хеликоптери, освен дронове, съобщава „Файненшъл таймс“. Линдзи Греъм, републикански сенатор, пък отбеляза, че със самолети и дронове украинската армия ще бъде по-ефективна, затова САЩ трябва да й ги осигурят.

Висш служител на отбраната на САЩ посочи, че Пентагонът вече е предоставил 240-те милиона долара военна помощ и оръжия за 350 милиона долара, които президентът Джо Байдън наскоро одобри.

Служителят също така каза, че останалите 110 милиона долара най-вероятно ще бъдат изпратени в Украйна през следващата седмица и че администрацията работи с Конгреса за увеличаване на средствата, които могат да бъдат изразходвани за доставка на повече оръжия. САЩ тази седмица започнаха да доставят на Украйна дълго търсени зенитни ракети "Стингър".