Полша: Русия тества НАТО с хибридна война в Балтийско море

Москва отрича обвиненията, че саботира западни страни

ЕС
16:35 - 16 Декември 2024
1744
Полша: Русия тества НАТО с хибридна война в Балтийско море

Русия прекъсва мобилните комуникации и данните за проследяване на кораби в Балтийско море, застрашавайки плавателни съдове и енергийни доставки, за да провери как ще реагират западните сили. Това заяви полският вицеадмирал Кшищоф Яворски, който наблюдава района, съобщава "Ройтерс".

Той посочи, че Москва систематично използва подобни тактики, за да скрие движенията на собствените си кораби и да пречи на операциите на други в морето, на което излаз имат осем страни от НАТО и Русия.

"Хибридната война в Балтийско море е най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени", изтъкна Яворски, имайки предвид практиката на извършване на конвенционални атаки заедно с опитите за прекъсване на политиката, енергийните доставки и други системи.

"Говорим за агресивно поведение от страна на Русия. Те се опитват да разстроят живота ни", добави Яворски, който е командир на Военноморския оперативен център на Полша. "Освен това те ни тестват, нас като съюз, за да видят докъде могат да стигнат".

Москва отрича обвиненията, че саботира западни страни и упреква Запада, че се стреми да посее раздори вътре в самата Русия.

След избухването на войната в Украйна през 2022 г. имаше най-малко три случая на възможен саботаж на няколко телекомуникационни кабела и критични газопроводи, които минават по сравнително плиткото морско дъно.

Ръководителят на германската служба за външно разузнаване Бруно Кал миналия месец заяви, че саботажните действия на Русия срещу западни цели може в крайна сметка да принудят НАТО да обмисли да се позове на член 5 на клаузата за взаимна отбрана на Алианса.

Яворски отбеляза, че руските търговски кораби изключват своите сигнали на системата за автоматична идентификация, позволяваща електронна навигация, десетки пъти след саботажа на газопровода "Северен поток" през 2022 г.

Това нарушава морските закони, позволява на корабите да се движат незабелязани и застрашава други кораби в района, изтъкна той.

Имаше и опити да се блокират системите за идентификация и проследяване на други кораби и да се изменят с фалшиви данни, добави Яворски и уточни, че става въпрос за заглушаване на мобилни данни и данни за позициониране и за инциденти с фалшиво ехо.

Бреговата охрана на Финландия отправи подобни оплаквания през октомври, като посочи, че тази намеса е довела до отклоняване на кораби от курса им.

Яворски заяви, че е невъзможно да се наблюдават постоянно всички води на Полша в Балтийско море. Той обаче смята, че страната му е в безопасност благодарение на собствените си операции и тези е на съюзниците.

По негови думи НАТО ще запази предимството си в региона дори ако Русия разположи повече кораби в района. Яворски добави, че Алиансът може да премести своите фрегати, които обикновено са разположени в Атлантическия океан и Средиземно море, в региона, за да запази баланса.

Миналата седмица ръководителят на бюрото по сигурността на Полша Яцек Сивиера заяви, че очаква Русия да премести военните си кораби, включително ракетните фрегати, които в момента са в Сирия, в Санкт Петербург - пътуване, което ще ги отведе в Балтийско море.

"Разбира се, всеки един допълнителен кораб с голяма сила може да бъде потенциална заплаха", отбеляза Яворски.

Запитан как ще реагират Полша и нейните съюзници на подобно движение, той отвърна, че те ще се ограничат до наблюдение, мониторинг и присъствие в морето, "така че потенциалният противник също да види, че сме готови да действаме".

Полша получава по-голямата част от своя природен газ, който използва, през Балтийско море под формата на втечнен природен газ (LNG) и тръбопроводни доставки от Норвегия.