Португалия предложи историци от ЕС да решат спора между България и Северна Македония

Политика
13:10 - 27 Май 2021
1690
Португалия предложи историци от ЕС да решат спора между България и Северна Македония

Сред точките в предложението на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз, подготвено за помощ в решаване на спора на България и Северна Македония, е включването на историци от ЕС в работата на двустранната комисия.

Това каза в Рим македонският президент Стево Пендаровски. Той коментира темата за непубликуваното официално предложение на португалското председателство, чиято цел е да намали напрежението между София и Скопие, за да отпадне българското вето за преговори на Северна Македония с ЕС.

Пендаровски е на посещение в Рим заедно с българския си колега Румен Радев за традиционно отдаване на почит пред светите братя Кирил и Методий. Двамата имаха възможност да разговарят преди и по време на полета си от Скопие до Рим с български самолет вчера следобед, пише dnevnik.bg.

Няма конкретни резултати от срещата им, но в Скопие погледите са насочени към нея, тъй като от ЕС има натиск българското вето да отпадне на Европейския съвет на 21-22 юни и португалското предложение е част от това.

"Радев казва: сега ще искаме гаранции от ЕС дали ще се прилага Договорът за добросъседство. Нямаме нищо против трета страна, ЕС или Европейската комисия да каже дали договорът се движи с добро темпо, каза още Пендаровски, без да навлезе в подробности. Не ни пречи да дойде трети човек и да каже: това е истината."

Историческата комисия, към която е насочена голяма част от вниманието на обществеността в България и Северна Македония, обаче не изчерпва съдържанието на договора, подписан от 2017 г. Той предвижда укрепване на сътрудничеството във всички сфери и подобряване на отношенията.

Освен това София се позовава на него, за да изисква да не се използва терминът "македонски език" в присъединиталния процес.

Идеята историци от други държави да се включат в Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия между България и Северна Македония не е нова. Тя обаче се приема по-добре от македонската страна с аргумента, че външната перспектива би помогнала за изход от блокажа. Българската страна оспорва това.