Постим 17 дни в памет на светите Петър и Павел

От 12 юни започва вторият за годината пост, който е в чест на Светите първоапостоли Петър и Павел.
Нарича се още Апостолски, а самото време - пост за Петдесетница, тъй като възниква по примера на апостолите. Те след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целия свят. След Възнесението на Иисус много християни пострадали мъченически за вярата си, което също се отбелязва с по-оскъдния хранителен режим. Отнасящите се сериозно към вярата си трябва да ходят често на църква и да участват в богослуженията. Желателно е да се изповядат и да се причастят поне веднъж до 29 юни.
Ранно християнство
Установяването на този пост се отнася още към първите времена на християнството. Утвърден в Рим, той постепенно е възприет и в Цариград, където според свидетелствата е въведен от свети Атанасий Велики. Традицията се утвърждава, когато са били построени храмове, посветени на първовърховните апостоли Петър и Павел. Освещаването на константинополската катедрала „Света София“ било извършено на 29 юни и оттогава този ден станал особено тържествен и на Изток, и на Запад.
Правила
Петровият пост е по-малко строг и щадящ, отколкото Великденския пост. Както през Коледния, така и през този се разрешава риба (освен в сряда и петък). Риба се разрешава и на 24 юни - Рождество на св. Йоан Кръстител (Еньовден), независимо какъв ден се пада. Задължително говеене се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и дори вино. Също така, ако 29 юни, празникът на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба. Тези правила няма да са валидни тази година, тъй като най-строгият ден от религиозния хранителен режим се пада в сряда, а самият празник - в четвъртък.