Повишаваме стокообмена с Турция с още 30 на сто

Новини
13:49 - 23 Март 2023
3093
Повишаваме стокообмена с Турция с още 30 на сто

Министерството на иновациите и растежа е подготвило план от четири приоритетни точки за повишаване на стокообмена между България и Турция с още 30 на сто. През миналата година двете страни са достигнали рекорден връх по този показател, като стокообменът е надхвърлил 7,3 млрд. евро.

Това обяви в Бургас ресорният министър Александър Пулев, който откри бизнес инвестиционен форум в Международния конгресен център с български и турски компании от различни икономически сектори. 

„Турската страна е един от топ приоритетните външнотърговски партньори за нашата икономика. Отчетохме 50 на сто ръст при вноса на годишна база. Това е безпрецедентен връх и рекорд. Износът се увеличи на годишна база с 30 на сто.

Преките инвестиции на турската страна в България са достигнали 1 млрд. евро.

Ако към тях добавим и индиректните инвестиции, сумата достига 2,5 млрд. евро. Към настоящия момент в България има регистрирани и активни над 2200 компании с турски капитали, които са създали над 4500 работни места. Има определени области у нас, които почти ексклузивно разчитат за поминъка си на турските инвеститори. Въпреки този отличен резултат сме си заложили амбициозна цел -

да повишим от номинална гледна точка стокообмена между нашите държави с още 30 на сто.

За тази цел сме заложили четири основни приоритета“, обяви министър Пулев. 

На първо място, стана ясно от думите му, представляваното от него ведомство ще опита по-най бързия начин да осигури финансови ресурси под формата на грантове, финансова помощ чрез различни инструменти по линия на структурните фондове на ЕС и по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. 

„Министерството на иновациите и растежа е най-активното министерство от гледна точка на управлението на европейските средства в България. По линия на Плана за възстановяване вече успяхме да подкрепим първите 2500 компании в България. Тук говорим за микро, малки и средни предприятия. Това е подкрепа към бизнеси от всяка една област.

953 компании получиха помощ за инвестиране в производство, за подобряване на всички метрики, за да работят по-ефективно и да продължават да създават работни места.

По линия на първите две процедури от Плана за възстановяване и устойчивост вече успяхме да подкрепим 94 компании, регистрирани в Бургас. Ресурсът е над 11 млн. лева, което е много добър резултат“, каза още Александър Пулев. 

До края на 2023 година трябва да бъдат отворени още 10 процедури по Плана за възстановяване и устойчивост, обяви министърът пред представителите на бизнеса. Като втори приоритет трябва да бъдат изпълнени и програмите на редица структури, сред които и Българската банка за развитие и Фондът на фондовете, на който вече са делегирани 1,2 млрд. лева. От думите на Александър Пулев стана ясно, че със средствата от различните структури ще бъдат подпомогнати почти всички икономически дейности – от земеделие до мостово финансиране и развитие на индустриалните зони в страната.  

„Предстои да отворим и нови възможности за обмен на хора, на квалифициран персонал. Това беше основна тема на разговорите, които имахме в Истанбул преди няколко месеца с представители на турския бизнес. Министерството на иновациите и растежа вече подпомогна разработването на „синя карта“, която позволява на екипи от минимум 10 човека от държави извън ЕС да работят в България в продължение на пет години. Одобрихме и стартъп визите, които са насочени към иновативни проекти и дават облекчен режим на регистриране и работа, отново за бизнеси от страни извън ЕС“, посочи Пулев. 

Той допълни, че част от мерките за повишаване на стокообмена между България и Турция е и приоритетно сключване на меморандуми с всички релевантни структури в Турция. Първа крачка в тази посока бе направена през февруари в Истанбул, когато беше подписан меморандум за сътрудничество с една от най-големите индустриални зони край Истанбул.