Пожар застрашава 116 сметища
ЕС готви санкции за депата за боклуци, които не се използват
В България има 116 сметища, които са затворени, но нерекултивирани и могат да се запалят, съобщиха от екоминистерството.
Те трябва да бъдат заровени и за това има предвидени средства по Оперативна програма “Околна среда”, но едва 31 общини са кандидатствали за такива проекти.
За старите наследени от миналото депа за отпадъци България дори получи наказателна процедура от Европейската комисия през 2012 г. заради неизпълнение на Директивата за управление на отпадъците.
През декември 2015 г. наказателната процедура беше замразена, защото Европейската комисия взе предвид, че междувременно страната е закрила 54 депа, други 38 са рекултивирани със средства по старата Оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.” и е приключено изграждането на 18 нови модерни депа, които обслужват 70 общини с повече от 3,5 млн. граждани.
Проблемът с нерекултивираните стари депа обаче остава, още повече че приоритетната ос за тези проекти по настоящата оперативна програма бе отворена едва миналата година и парите са на разположение на общините едва от 2019 г.
В Свищов например парите - 3 млн. лв., са отпуснати едва на 11 март т.г., посочи наскоро кметът на града Генчо Генчев.
Бюджетът за рекултивацията на тези депа - засипването им с пръст и другите дейности, е 105 млн. лв. В Свищов например има действащ проект, но засега тези 31 общини, които са като крайдунавския град, съставляват едва 25% от общините, които трябва надлежно да погребат старите си депа за отпадъци, каза наскоро екоминистър Нено Димов по време на заседание на парламентарната комисия по околната среда и водите. Той обясни забавянето и с това, че навярно заради предизборната кампания за местните избори общините нямат възможност да представят проекти.