Пръкна се нов протест - срещу новите правила за общински жилища

Наематели на общински жилища в столицата, както и граждани с установени жилищни нужди излизат на протест срещу предвидените промени в жилищната политика на София. Утре общинарите гласуват новата Наредба за общинските жилища на Столична община и отменят правилата, действащи от 2005 година насам.
Предвижда се настаняването в общински жилища от фонд “Нормиран наем” да е за срок от 5 години, а не както досега безсрочно. Такова ще бъде само за лица с трайно намалена работоспособност вид/степен на увреждане над 71 на сто, както и за техните семейства. При промяна в процента на трайно намалената работоспособност(под 71 на сто) настаняването се трансформира в срочно за срок от 10 години от датата на решението на органите на медицинската експертиза.
Настаняването е безсрочно за едночленно или двучленно семейство от лица на възраст над 65 години. Предоставя се жилищна площ на едно лице до 25 кв. м, на двучленно семейство - до 40 кв. м, на тричленно семейство - до 55 кв. м, на четиричленно семейство - до 70 кв. м, на семейство с 5 и повече членове - до 15 кв. м жилищна площ в повече за следващите членове. За всеки 5 квадрата над тези норми ще се дължи удвоен размер на наема за площта, а за над 5 кв. м ще се заплаща пазарна наемна цена, определена от сертифициран оценител на имоти, сключил рамков договор със Столична община.
Протестиращите са против промените, включващи това, че вече не могат да закупят жилището след определен срок на обитаване, както и рестриктивните доходни критерии, предвидени в новата наредба. От тях ще се изисква и двумесечен депозит, както и задължителна застраховка на дома.
Едновременно кметът на кв. “Люлин” Георги Тодоров изпрати официално писмо до Столичния общински съвет, в което пише: “Не бих искал да мисля как изглежда принудителното извеждане на самотна майка с дете от общинско жилище, само защото пет години са изтекли по административен график”, пише кметът на “Люлин” до съветниците. Той ги призовава отговорно и човечно да си дадат сметка за реалното въздействие на правната рамка върху живота на хората. Предлага и да се добави специална алинея, която да гарантира възможност за удължаване на настаняването на всеки 5 години, ако домакинствата продължават да отговарят на тези два критерия. В противен случай има риск родители, които сами отглеждат децата си, и социално слаби семейства с ученици да остават без адекватна защита. “Люлин” е районът с най-голям брой общински жилища в столицата - 1 943, или близо една трета от целия фонд на Столична община”, посочва Георги Тодоров.
Наредбата е подкрепена от общинските съветници на “Спаси София”, БСП, “Синя България” и “Възраждане”.